Modelling effects of correlation in price competition
Fiyat rekabetinde korelasyonun etkilerinin modellenmesi
- Tez No: 522737
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Firmalar mümkün olan en fazla karı elde etmek için ürünlerini veya hizmetlerini önceden belirlenmiş bir planla satmaya çalışırlar. Bunun için öncelikle ürün veya hizmetlerinin talep özelliklerini bilmelidirler. Genellikle, bir ürünün veya hizmetin pazar yapısı bir tekel değildir, yani, tipik bir ürün veya hizmetin satışında rekabet eden birkaç şirket vardır. Bu tür ortamlarda, müşterilerin belirli bir firmaya odaklanmak yerine tüm pazarı göz önünde bulundurarak seçimlerine karar vermeleri mümkündür. Bu göz önüne alındığında, sistemi daha iyi analiz etmek için farklı firmaların ürün veya hizmetlerinin talepleri arasındaki ilişki göz önünde bulundurulmalıdır. Bu çalışmada, piyasada müşterilerin ödeme istekliliği dağılımlarını kullanan basit bir talep modelinin varsayımı altında fiyat rekabeti incelendi. Model firmaların talepleri arasında korelasyon olmasına olanak vermektedir. Bu şekilde, talep modeli, firmaların hizmetleri arasındaki bağımlılıkları dikkate almaktadır. Öncelikle, modelin özellikleri ve rekabetin denge davranışları sunuldu. Ardından, firmaların talepleri için Gumbel'in iki değişkenli üstel dağılım (2. tipi) varsayımı altında rekabetin dinamiklerini araştırıldı. Firmaların fiyat kararları için benzersiz bir Nash dengesinin varlığını kanıtlandı. Belli koşullar altında, firmaların denge fiyatının tekel durumundaki optimum fiyattan daha yüksek olabileceği ortaya çıkmıştır. Ayrıca, merkezileşme ve ademi merkeziyete yönelik bazı karşılaştırmalı istatistikler sunulmaktadır. Sayısal örnekler farklı durumlar için sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Firms try to sell their products or services with a predetermined scheme to earn the most profit possible. For this, they first should know the demand characteristics of their product or service. Commonly, the market structure of a product or service is not a monopoly, that is, there are several firms competing on the sale of a typical product or service. In such environments, it is possible that customers decide on their choice considering the whole market instead of focusing on a particular firm. Having this in mind, one should consider the correlation between the demands of different firms' product or services to better analyze the system. In this study, we examine a price competition under the assumption of a simple demand model which utilizes willingness to pay distributions of the customers in the market. The model allows that the demands of the firms may be correlated. This way, the demand model takes into account the dependencies between the firms' services. We present the characteristics of the model and the equilibrium behavior of the competition. After, we investigate the dynamics of the competition under the assumption of Gumbel's bivariate exponential distribution (so-called Gumbel's Type 2) for the demands for the firms. We prove the existence of a unique Nash equilibrium for the price decisions of the firms. It turns out that under certain conditions, the equilibrium price of the firms may be higher than the monopoly case optimum price. Besides, some comparative statics for centralization and decentralization are presented. Numerical examples are presented for different cases.