Göz ile kontrol edilebilen tekerlekli sandalye
Wheelchair controlled by eye
  1. Tez No: 522736
  2. Yazar: AHMET GÜMÜŞHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ JAVAD RAHEBI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüzde görüntü işleme uygulamaları, güvenlik, sağlık, savunma sanayisi, kontrol sistemleri alanlarında kullanılan yöntemler arasına girmiş ve vazgeçilmez bir hal almıştır. Görüntü işleme ile elde edilen görüntüler kullanılarak, kişi veya nesne tanıma, nesne takibi, makine veya cihaz kontrolü gibi işlemleri yapılabilmektedir. Gelişen teknolojiye paralel olarak makine insan arası etkileşim de görüntü işleme ile cihaz kontrolünün önemini arttırmaktadır. Bu çalışmada görüntü işleme kullanılarak, göze odaklı bir kameradan alınan görüntülerden, gözün sağ-sol hareketlerine göre prototip bir robotun sağ, sol, ileri gitmesi gerçekleştirilmiştir. Kullanılan prototip robot, elektrikli tekerlekli sandalye temsili olarak hazırlanmış ve kullanıcının ellerini ve ayaklarını kullanamadığı varsayımına dayanarak tasarlanmıştır. Ayrıca tekerlekli sandalye kullanıcısının anlık nabız ve vücut sıcaklığının ölçülüp belirli değerler dışına çıktığı anda, belirlenen GSM numarasına konum bilgisini mesaj olarak göndermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, image processing applications are among the methods used in the fields of security, health, defense industry, control systems and become indispensable. By using images obtained by image processing, it is possible to perform operations such as person or object recognition, object tracking, machine or device control. In parallel with the developing technology, interaction between human beings is also important for image processing and device control. In this study, a prototype robot is made to go right, left and forward according to the right and left movements of the eye, from images taken from a camera with a focus, using image processing. The prototype robot used is designed as an electric wheelchair and is based on the assumption that the user can not use his hands and feet. In addition, the instantaneous heart rate and body temperature of the wheelchair user are measured and then they are sent out as a message to the determined GSM number.