Quantity competition for perishable products under demand substitution
Talep değişimi altında bozulabilir ürünlerin envanter rekabeti
- Tez No: 522768
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez talep değişimi altında bozulabilir ürünlerin envanter rekabetini araştırır. Oyuncuların cevap fonksiyonları kullanılarak bir denge noktası bulunmuştur. Bu denge noktasının farklı senaryolar altındaki davranışları incelenmiş ve oyuncuların darlık durumundan korktukları zaman denge noktasının yükseldiği gözlemlenmiştir. Ürünlerin elde kalıp bozulacakları senaryolarda ise denge noktası aşağı düşmüştür. Denge noktası ve toplam giderlerin mevcut bulunan eski ürünlerle ters orantılı olduğu görülmüştür. Sayısal örnekler talep değişiminin toplam giderleri düşürerek her iki oyuncuya da yarar sağladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This paper provides optimal quantity ordering policies for perishable products under demand substitution in a competitive setting. An equilibrium point is found by using competitors' response functions. We analyse the equilibrium point behaviour under different scenarios and observe that the equilibrium point increases if competitors' main priority is not to get shortage of products. Similarly, the equilibrium point decreases if competitors' main priority is not to get outdated. We also see that the equilibrium point and total expected cost of competitors are inversely proportional with the amount of old products being brought into the new period. Numerical examples display that the demand substitution is beneficial for both players as it reduces the total cost of the system.