Azol-kinolon konjugasyonu ve rodaninler: Geleneksel, mikrodalga ve ultrasonik ışınlandırma destekli sentezleri, biyolojik potansiyellerinin araştırılması
Azole-quinolone conjugation and rhodanines: Conventional, microwave and ultrasonic irradiated synthesis, investigation of their biological potency
- Tez No: 522769
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışmada ilk olarak fenilpiperazin bileşiğinin etil bromoasetat ve ardından hidrazin hidrat ile etkileştirilmesi ile karşılık gelen asetohidrazit bileşiği elde edilmiştir. Hidrazit bileşiği izo(tiyo)siyanatlar ile muamele edilerek karbo(tiyo) amitlere dönüştürülmüştür ve ardından bazik ortamda halka kapanmaları ile 1,2,4-triazol bileşikleri elde edilmiştir. Aynı zamanda hidrazid bileşiğinin bazik ortamda karbondisülfür reaksiyonundan 1,3,4-oksadiazol bileşiği elde edilmiştir. Elde edilen 179-183 nolu triazol ve 184 nolu oksadiazol bileşikleri formaldehit varlığında norfloksazin ya da siprofloksazin ile muamale edilerek Mannich bazları sentezlenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise, çeşitli kinolon yapıları içeren halkaların sentezi planlanmıştır. Bu amaçla ilk olarak 4-floroanilin/4-metilanilin dietil(etoksimetilen)malonat ile muamele edilmiş ve ardından difenil eter ile halkalanma reaksiyonu sonucu karşılık gelen bileşikler elde edilmiştir. Sonraki basamaklarda elde edilen 205 ve 207 nolu hidrazid bileşiklerin izo(tiyo)siyanatlar ile reaksiyonundan karşılık gelen karbo(tiyo)amidler, bu bileşiklerin de bazik ortamda halka kapanmaları sonucu kinolon-triazol hibrit bileşikleri sentezlenmiştir. Çalışmanın son adımında, 4-(3- aminopropil)morfolin başlangıç bileşiği seçilerek çeşitli yeşil kimya teknikleri ile tek kap çok bileşenli reaksiyonlar sonucunda çeşitli rodanin türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm yeni bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntem ve elementel analiz ile doğrulanmıştır. Elde edilen bileşikler için çeşitli aktivite (antimikrobiyal, antioksidan, asetilkolin esteraz, DNA giraz ve Topoizomeraz IV, karbonik anhidraz II) çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, acetohydrazide was obtained from the reaction of phenyl piperazine with ethyl bromoacetate and hydrazyne hydrate, respectively. The treatment of hydrazide with the corresponding iso(thio)cyanates produced carbo(thio)amides, then these compounds were converted to the corresponding 1,2,4-triazoles (179-183) in basic media. On the other hand, the cyclisation of hydrazide with carbon disulfide in the presence of KOH generated 1,3,4-oxadiazole compound (184). Compounds 179-184 were then condensed with norfloxacin and ciprofloxacin in the presence of formaldehyde to give new hybrid compounds. In the second part of the study, the synthesis of several compounds containing quinolone skeleton was planned. For this purpose, 4-fluoroaniline and 4-methylaniline were subjected to ring closure with diethyl ethoxymethylene malonate and diphenyl ether to produce the desired quinolones. Hydrazides (205 and 207) which were obtained in the next steps, were subjected to the ring closure to yield the corresponding quinolone-1,2,4-triazole hybrid compounds. In the last part of the study, the synthesis of several rhodanine compounds were performed starting from 4-(3-aminopropyl)morpholine via green chemistry techniques. All the newly synthesized compounds were characterized with spectroscopic techniques and elemental analysis. The obtained compounds were screened for their biological activities including antimicrobial, antioxidant, acetyl colin esterase, DNA-gyrase, topoisomerase IV and carbonic anhydrase inhibition studies.