Prenatal tarama testlerinden ikili tarama testinde yer alan serbest beta HCG ve PAPP-A değerlerinin tekil IVF gebelikler ve tekil spontan gebelikler arası karşılaştırılması
Comparison of free B-HCG and PAPP-A levels between spontaneus single pregnancies and ivf pregnancies
- Tez No: 522825
- Danışmanlar: DOÇ. EMRAH TÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Gebeliğin 11-14. haftaları arası yapılan ikili tarama testinin parametrelerinden olan serbest beta HCG ve PAPP-A değerlerinin tekil IVF ve tekil spontan gebelikler arasında anlamlı bir fark oluşturması durumunda bu farkın nedenini tartışmayı ve ikilili tarama testi sonuçlarında yer alan risk oranlarının bu farka göre yorumlanarak daha güvenilir sonuçlar elde edilmesine katkı sağlamayı amaçladık. Yöntem-Bulgular: Bu çalışmada T.C. Sağlık Bakanlığı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği gebe polikliniklerine Eylül 2017 ile Eylül 2018 tarihleri arasında ikili tarama testi için başvuran gebelerden, IVF sonucu gebe kalan tekil gebelikler bir örneklem kümemizi oluştururken, IVF sonucu gebe kalanların yaş aralığına uyan ve herhangi bir yardımcı üreme tekniği (YÜT) kullanmadan spontan yolla gebe kalan tüm tekil gebelikler de diğer örneklem kümemizi oluşturdu. Veri kaynağı olarak hastaların klinik kayıtları ve hastane otomasyon sistemi kullanıldı. Çalışma retrospektif olarak yapıldı. Çalışmaya katılan gebelerin %27.8'ini IVF tekil gebelikler ve %72.2'sini spontan tekil gebelikler oluşturmaktadır. Çalışmamızda yer alan spontan tekil gebelik sayısı 109 iken IVF tekil gebelik sayısı 42'dir. Çalışmaya katılan spontan gebeliklerin yaş ortalaması 30.87, IVF gebeliklerin ise 31.40 olarak bulundu. PAPP-A değerinin spontan gebelik grubunda ortalaması 2.82 mlU/ml bulunurken IVF gebelik grubunda ortalaması ise 2.41 mlU/ml olarak bulundu. PAPP-A MOM değeri ortalaması ise spontan gebelik grubunda 0.97, IVF gebelik grubunda ise 0.94 olarak bulundu. Serbest beta HCG değerleri değerlendirildiğinde ise spontan gebelik grubun ortalama değeri 46.44 ng/ml, IVF gebelik grubunun ortalama değeri ise 53.79 ng/ml olarak bulundu. Ortalam serbest beta HCG MOM değerlerine bakıldığında ise spontan gebelik grubunun 1.21, IVF gebelik grubunun ise 1.39 olduğu görüldü. Yani spontan gebelik grubunun PAPP-A ortalaması IVF gebelik grubuna göre yüksek çıkarken, IVF gebelik grubunun serbest beta HCG ortalamasının da spontan gebelik grubundan daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objects: Free BHCG and PAPP-A levels are the two markers of first trimester screening test. In this study we aimed to assess if the levels of serum Free BHCG and PAPP-A difference between the spontaneus single pregnancies and IVF pregnancies. Method :Patients who were registered for first trimester screening test at our hospital between the dates September 2017 and September 2018 were taken into the study. Equal number of spontaneus single pregnancies and IVF pregnancies were matched according to patient's age. All the data were taken from İzmir Tepecik Training and Education Hospital's archives. The study was conducted retrospectively. Results: In the study group %27.8 of the patient (n:42) were IVF pregnancies and %72.2 of the patient were spontaneus single pregnancies(n:109). The median age of the spontaneus pregnancies were found 30.87 and IVF pregnancies were 31.40. The median level of PAPP-A was found 2.82 mlU/ml in the spontaneus pregnancy group, and 2.41 mlU/ml in the IVF pregnancy group. The median MOM of the PAPP-A levels of spontaneus pregnancy group was 0.97 and 0,94 in the IVF prenancy group. The median level of free BHCG was 46.44 ng/ml in the spontaneus prenancy group and 53.79 ng/ml in the IVF group. The median MOM of the free BHCG level of spontaneus pregnancy group was 1,21, and 1,39 in the IVF group.