Metabolik sendromun PSA değeri 2,5-4 NG/ML olan hastalarda prostat kanserini öngörüsü üzerine etkileri
The effects of metabolic syndrome on the prediction of prostate cancer in patients with A PSA value of 2,5-4 NG/ML
  1. Tez No: 522832
  2. Yazar: MEHMET ERHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KOZACIOĞLU, DOÇ. DR. DENİZ BOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada PSA değeri 2,5-4 ng/ml olan ve prostat biyopsisi yapılan hastalarda, metabolik sendromun ve kriterlerinin prostat kanseri tanısı üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2016-Haziran 2018 tarihleri arasında PSA değeri 2,5-4 ng/ml olan ve transrektal ultrason kılavuzluğunda prostat biyopsisi yapılan 116 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastaların boy, vücut ağırlığı, bel çevresi ve kan basıncı ölçümleri yapıldı. Vücut kitle indeksleri hesaplandı. Açlık kan şekeri, total kolesterol, trigliserit, LDL, HDL ve tokluk kan şekeri tetkikleri yapıldı. Tüm hastalara biyopsi öncesinde parmakla rektal muayene ve transrektal ultrasonografi ile prostat boyutu ölçümü yapıldı. Hastalar, patoloji sonucuna göre prostat kanseri olmayanlar ve olanlar olarak iki gruba ayrıldı. Metabolik sendrom varlığı NCEP - ATP III kriterleri ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların ortalama yaşı 61,37±7,43 (44-79) idi. Hipertansiyon sıklığı %26,7, tip 2 diyabetes mellitus sıklığı %23,3 olduğu görüldü. VKİ'ye göre 15 hasta (%12,9) obez olarak değerlendirildi. NCEP - ATP III tanı kriterlerine göre 14 hasta (%12,1) metabolik sendrom tanısı aldı. Metabolik sendrom kriterlerinden sadece hipertansiyon, prostat kanseri olanlarda (n=15) olmayanlara (n=101) göre anlamlı derecede yüksek bulundu (sırasıyla %53,3 ve %27,7; p=0,048). Metabolik sendromun ve tek başına diğer metabolik sendrom kriterlerinin (bel çevresi >102 cm, trigliserit ≥150 mg/dl, HDL
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of metabolic syndrome and its criteria on the diagnosis of prostate cancer in patients with PSA values of 2,5-4 ng/ml and prostate biopsy. Materials and Methods: A total of 116 patients who underwent transrectal ultrasound-guided prostate biopsy between January 2016 and June 2018 with a PSA value of 2,5-4 ng / ml were included in the study. Patients' height, body weight, waist circumference and blood pressure were measured and body mass indexes were calculated. Blood samples were also collected and tested for fasting blood glucose, total cholesterols, triglycerides, LDLs, HDLs and postprandial blood glucose. All patients underwent digital rectal examination and prostate size measurement by transrectal ultrasonography before biopsy. Patients were divided into two groups as those without and with prostate cancer. The presence of metabolic syndrome was evaluated by NCEP - ATP III criteria. Results: The mean age of the patients was 61.37 ± 7.43 (44-79) years. The frequency of hypertension was 26,7% and the frequency of type 2 diabetes mellitus was 23,3%. According to BMI, 15 patients (12,9%) were evaluated as obese. 14 patients (12.1%) were diagnosed with metabolic syndrome according to the criteria of NCEP - ATP III In metabolic syndrome criteria,, only hypertension was significantly higher in patients with prostate cancer (n = 15) than those without (n = 101). Metabolic syndrome and other metabolic syndrome criteria alone (waist circumference>102 cm, triglyceride ≥150 mg / dl, HDL