Politik rekabet stratejilerinin yönetimi
  1. Tez No: 52285
  2. Yazar: GÜRKAN GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Toplumsal yaşamın en temel özelliği, birbiri ile çatışma halinde olan çıkarların birlikte yaşamasını ve rekabet edebilmesini mümkün kılmasıdır. Toplumsal yaşantımıza yön verebilen ve her an yaşama gündemimizi beürleyebilen politik kararlar, gerek eylemleri, gerek amaçları, gerek sunuluş biçimleri ve gerekse uygulanış yöntemlerindeki bir takım stratejik özellikleri ile her kesimi etkilemektedir. Politika, bir eylem rehberi olduğuna göre. amaca başarılı bir şekilde varma çabalarını belirleyen ve yöneten ilkeler ve bunlardan doğan kurallar niteliğindedir. Politika bir takım stratejik hedefleri içerirse başarıya ulaşır. Politika karar vermede bir düşünce rehberi ise, strateji bu rehber doğrultusunda amaçların oluştunjlması ve kaynak kullanma kararlarının verilmesini sağlar. Stratejiler, sürekli değişen durumları gözönünde bulundurarak ve bir takım tedbirleri önceden alarak, politikaların başarı ve devamını sağlar. Günümüz rekabet koşullarında politika ile uğraşan kişiler ve yapıları ve kuruluş amaçlan bu arenada mücadele etmek için teşekkül etmiş bulunan siyasi partilerin en büyük amaçları seçilmek veya tercih edilmektir. Politikacılar diye nitelendirilen bu kesim, politika yapmaktadırlar ama, bunu kitleye verememektedirler. Çünkü kitle iletişim tekniklerinden tam olarak yararlanmasını bilememektedirler. İnsanlar artık meydan politikasını aşmış durumdadırlar. Öte yandan her partinin amaçlarını belirten bir takım programları mevcuttur. Ancak programın topluma iletilmesi gerekir ki, bunu ancak profesyoneller yapar. Kampanya programını da içeren bu genel programların yönetimi ve seçmen tarafından tercih edilmesini sağlayacak olan en önemli unsur ancak, profesyonel yönetimdir. Eğer ilgili kampanyayı bir amatör yönetecek olursa, partinin kazanma şansı olsa bile onu kaybedebilir. Günümüz politik rekabet koşullarında başarı, ancak ve ancak öngörülen stratejilerin profesyonel ellerde yönlendirilmesi ve yönetilmesiyle mümkündür.Yürütülen çalışmaların sınırlarını saptamak politikacıların ve profesyonellerin işidir. Bir politikacı imal edilemez. Ancak politikacının kendisini daha iyi sunmasına yardımcı olunur. Bu amaçladır ki, politik rekabet koşullarının varolduğu demokratik toplumlarda stratejik yönetim, hedefe başarıyla ulaşmak için gerekli ve zorunludur. Amaçlara başarıyla ulaşabilmek politik rekabet koşullarında profesyonel bir stratejik yönetime bağlıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The basic characteristic of humanitarier life, is to make possible reversing profits live and compete. Political decisions, which can direct our life and determine daily subjects, either their aims or their presentation kinds or their application strategies, must offect all people. Because politics is on action power, it is all of the basic, which successed the target, and managed. If politics opinion power in decison-making, strategy, according to this power provides. to determine the aims and using resources. Strategies, by thinking dynamic conditions and determining the solutions upon time, provide the success and continue of politics. İn todays competitional conditions, politicions, their organizations and political parties, those are established to compete, have a unique aim, to be selected or preformed. These politications make politics, but they can't conduct it to the community. Because they can't use communication network efficiently. Near people don't consider* the meeting politics as important. Further, every political party have a programme showed the basic aims of it. But it must be conducted to the community and only professionals can success it. The must important element in this programmes, which have also campaign schedules, is it's professional management, if campaign explorired before is managed by an amateur, ever if the party have a chance to win, it may be failed. İn todays competitional conditions, success may be reached by managing r. by a professional. Determining the limits of the studies which is done may be successed by professionals and politicions. it is not possible to produce a politicion. You can help him to present himself much more. So, in demokratic communities in a political compettion environment, strategic management is necessory and compulsary to reach the success.Reaching target is based on a professional strategic management in this political compettion environment.