Hakim ve savcıların bağımsızlık ve teminatı ile hakim ve savcıların sorumluluğu
- Tez No: 52286
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bağımsızlık, bir organın fonksiyonel açıdan diğer organ ve organ gruplarının etki ve müdahalesi olmaksızın faaliyet gösterebilmesi demektir. Yarrgı bağımsızlığı, yargının hiç bir organ ve makama bağlı olmadan, hiç bir organ ve makamdan emir almadan özgür biçimde faaliyetlerini yerine getirebilmesi, görevi ile ilgili olarak kendisine hiç bir telkin ve tavsiyenin yapılmaması ve genelge gönderilmemesidir. Bu da ancak hâkim ve savcıların bağımsızlığı ve güvenceye kavuşturulmasıyla sağlanabilir. Bu çalışmada hâkim ve savcıların bağımsızlığı, teminatı ve sorumluluğu incelenmiştir. Hakim ve savcıların hangi kurum ve kuruluşlara karşı bağımsız olması gerektiği açıklanmış, gelişmiş batı ülkelerindeki mevcut sistemler incelenmiştir. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısı incelenmiş, bağımsızlık ve teminattaki aksaklıklar ele alınmıştır. Hakimlerin verdiği hatalı kararlar karşısında hukukî ve cezai sorumlulukları çalışmamızın son bölümünü oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The independence means that an organ can be active functionally without any effet and intervention of other organs and groups of organs. The judical independence means that it implements its activities freely with no obligatory relation to any other organ and department and taking no command from any other organ and department and it is not taken under the influence of any offer and advise and sent no circular letter to it. This can be supplied exactly by means of independence and seurity of Judges and Public Prosecutors. In this work, the independence, warranty and responsibility of Judges and Public Prosecutors were examined. The necessity of the independence of Judges and Public Prosecutors against which organizations was explained, The existing systems in developed western countries were investigated. The structure of The Supreme Council of Judges and Public Prosecutors was examined, the lamenesses for independence and warranty was handled. The last part of our work consists the legal and criminal responsibilities of Judges against the fealse decisions given by them.