Yüksek performanslı çimento bağlayıcılı odun lifli levha üretiminin araştırılması
Investigation on the production of high performance cement based wood fiber plates
- Tez No: 522852
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yüksek performanslı çimento bağlayıcılı odun lifli levha üretimi gerçekleştirilerek ülkemizde üretimi yapılmayan bir çimentolu odun lifli levha kompozit üretilmesi bu çalışmanın ana hedefidir. Çalışma sonucunda kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda farklı tiplerde yüksek performanslı odun lifli levha kompozit üretimi gerçekleştirilerek en uygun üretim şartları belirlenmiştir. Çalışmada çevre dostu, sağlığa zararsız, mekanik özellik bakımından çimentolu yonga levhaya göre daha yüksek direnç özelliklerine sahip çimento bağlayıcılı odun lifli levha üretimi gerçekleştirilmiştir. Levhaların üretiminde bağlayıcı olarak CEM I 42,5R tipi Portland çimentosu kullanılmıştır. Farklı yoğunluklarda üretilecek olan levhalarda genleştirilmiş kil ve pirinç kabuğu gibi malzemeler farklı oranlarında kullanılmıştır. Çalışma kapsamında çimentolu lif levhaların fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi için birim hacim ağırlık, su emme miktarı, kalınlık artış oranı, rutubet miktarı, eğilme dayanımı, elastikiyet modülü, yüzeye dik çekme direnci ve vida tutma direnci deneyleri yapılmıştır. Deneyler sonucunda yüksek mekanik özelliklere sahip çimentolu lif levhaların üretimi başarı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to produce a cementitious fibre board composite with high performance cement bonded wood fiber sheet which is not produced in our country. As a result of the study, the most suitable production conditions have been determined by producing high performance wood fiber laminate composite in different types according to needs of users. In this study, the production of cement-bonded wood fiber board which is harmless to health and has higher resistance properties in terms of mechanical properties compared to cementitious chip board has been achieved. Portland cement of type CEM I 42.5R has been used as binder in the production of plates. In plates with different densities, materials such as expanded clay and rice husk have been used at different ratios. In order to determine the physical and mechanical properties of cemented fiber boards, unit weight, water absorption, thickness increase, moisture content, bending strength, modulus of elasticity, perpendicular tensile strength and screw holding resistance have been determined. As a result of experiments, the production of cemented fiber boards with high mechanical properties has been accomplished.