Examining the formation of women's identity in a Naqshi community: The case of İsmailağa
İsmailağa Cemaati'nde kadın kimliğinin oluşumu
- Tez No: 522853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez İsmailağa Cemaatin'de kadın kimliği oluşumunu incelemeyi amaçlamıştır. Bahsi geçen cemaat geleneksel rollere ve cemaati yetiştirmeye dair kendine özgü bağlanma şeklinden ötürü özellikle seçilmiştir. Ben bu çalışma için üç farklı niteliksel araştırma yönteminden faydalandım; söylem analizi, yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşme ve katılımcı gözlem analizi. Söylem stratejileri ve öznellik formları İsmailağa Cemaati'nin kadın üyelerinin kendi kimliklerini hem tarikat özelliklerine hem de cemaat tecrübelerine göre şekillendirdiğini ortaya koymuştur. Son olarak bu çalışma, tarikatlar hakkında yapılan araştırmalara cinsiyet ve kimlik özelinde katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the formation of women's identity in Ismailağa community. This particular community is chosen specially for its unique adherence to traditional roles and communal upbringing. I employ three different methods of qualitative research for this study; discourse analysis, semi-structured interviews and participant observation. Discursive strategies and modes of subjection revealed that female members of Ismailağa community construct their identity with regards to both Sufi elements and community experiences. Finally, this study aims to contribute to the literature of Sufi communities in Turkey with an emphasis on gender and identity.