Portland çimentosu kullanımının Horasan harcı özelliklerine etkisi
The effect of using portland cement over the properties of Khorasan mortar
  1. Tez No: 269463
  2. Yazar: CEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. YILMAZ ARUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Portland Çimentosu Kullanımının Horasan Harcı Özelliklerine Etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla Horasan harcı karışımlarında kireç, tuğla tozu, tuğla pirinci, Portland çimentosu ve odun külü kullanılmıştır.Horasan harçlarının, fiziksel ve mekanik özellikleri üç aşamada incelenmiştir. Birinci aşamada, Horasan harcı içinde kullanılacak bağlayıcı oranları belirlenerek fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. İkinci aşamada Horasan harç karışımı içinde ince agrega olarak standart kum ve tuğla pirinci (kum) kullanılmıştır. Üçüncü aşamada ise; elde edilen kontrol Horasan harç karışımına odun külü katılarak harcın fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Elde edilen Horasan harçları ile 40 x 40 x 160 mm boyutlu harç numuneleri üretilmiştir. Harç numunelerine 28 ve 90 gün yaşlarında eğilme ve basınç dayanımı deneyleri uygulanmıştır. En yüksek eğilme ve basınç dayanımları, tuğla tozu, çimento, kireç ve standart kumun bulunduğu Horasan harcından elde edilmiştir. Horasan harçları arasında en iyi performansı bağlayıcı olarak % 65 tuğla tozu, % 10 kireç ve % 25 çimento içeren Horasan harcı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of using Portland cement over the properties of Khorasan mortar is investigated. For this purpose lime, brick powder, brick fragment, Portland cement and wooden ash are used in Khorasan mortar mixture.The physical and mechanical properties of Khorasan mortar were examined in three stages. In the first stage, the proportions of the binding substances to be used in Khorasan mortar were determined and their physical and mechanical properties were examined. In the second stage, standard sand and brick fragment are used in the mixture as small aggregate. And at the third stage wood ash were added to the obtained control Khorasan mortar and them the physical and mechanical properties of this mixture were examined. Mortar samples in the size of 40 x 40 x 160 mm have been produced by using the obtained mortars. On the 28th and 90th days, bending and pressure strength experiments were implemented to the mortar samples. The highest bending and pressure strength was obtained in the Khorasan mortar containing brick powder, cement, lime and standard sand. The best performance among the Khorasan mortars was obtained from the one containing 65 % brick powder, 10 % lime, 25 % Portland cement.