Avrupa Topluluğu ve Türkiye arasındaki ilişkilerin vergilendirme yetkisi açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 52291
  2. Yazar: BİNNUR AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Günümüzde dünyanın globalleşmeye doğru gitmekte olması, ülkeleri entegreleşmeye doğru itmekte ve ülkeleri ekonomik bütünlüğü gerçekleştirmeyi hedef haline getirmektedir. Ekonomik ve siyasal bütünleşmeyi gerçekleştirmeyi amaçlayan kuruluşlardan birisi de Avrupa Topluluğudur. Topluluk, üyeleri arasında imzaladıkları antlaşmalarla, amaçlarına götürebilecek her türlü engelleri aşmak ve üye ülkeler arasındaki çıkar ilişkilerini zedelememek için yeni bir hukuk düzeni kurmuşlardır. Bunun sonucunda gümrük vergileri ve eş etkili vergilerin kaldırılması ve ortak gümrük tarifesi'nin kabulü (R.A. md. 9-16) hem vergilendirme yetkisinin üye devletler arasında birbirlerine karşı kullanmasından vazgeçilmesini, hem de bu yetkinin topluluk kurumlarına devrini gerektirmektedir. Bunun yanı sıra üye olacak ülkeler arasındaki vergi sistemlerinin farklı farklı oluşu, bu sistemlerin zaman içerisinde uyumlaştırılması gereğini ortaya koymuştur. Bu amaçla gerçekleştirilen vergi uyumlaştırmaları (R.A. md. 99 ve 100) da üye devletlerin vergilendirme yetkilerini belli doğrultularda kullanmaya yönelterek mali egemenliklerini sınırlandırmaktadır. Türkiye'de entegreleşme sürecinde AT'na tam üyeliğini istemektedir. Topluluğa dahil olmak isteyen talep sahibi ülkelerin topluluk hükümlerini peşin olarak kabul ettiklerine göre, Türkiye'nin de tam üyeliğe kabul edilmesi halinde topluluk hükümlerine uyması gerekmektedir. Bunun içinde, anayasasında ve vergi sisteminde önemli değişiklikler yapılması zorunlu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The globing of the world has caused the integrating of the countries and has been realized the economic union in our century. One of the organizations wanted to be realized the union of the economic and political is European Economic Comunity. The members of the comunity establised a new law system with the treaty signed among them so as to prevent all the barries in front of their goals and not to harm profits of the their members. In the result of this costums tax and spouse influence tax were aboinhed and the tariff of the common custom was agreed (RA md. 9-16) and they gave up the using of the tax againts the each other, meanwhile they gave this authority to this comunity, in addition to this since the countries which will enter to this comunity have various tax systems, these systems must orientate during the time. For that reason realising tax orientations (RA md. 99 and 100) have limited their economics dominations by using the authority of the tax. Türkiye has wanted to enter the European Economic comunity during this time. Since countries which has wanted to enter, this comunity apreed the rules of this comunity Türkiye must also obey the rules. For this reason Türkiye must do important changes both its law and tax system.