Klasik dönem Osmanlı Devleti'nde toplumsal yapı ve vergi sistemi
  1. Tez No: 52292
  2. Yazar: MUSTAFA YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde klasik dönem Osmanlı devleti toplumsal yapısı incelenmiş tezin konusu gereği iktisadi yapı daha derinlemesine bir tahlile konu olmuştur. Toplum vergi verip vermemesine göre iki sınıfa ayrılmaktadır. Bunlar; askeri (yönetenler) ve reaya olarak adlandırılmaktadır. Osmanlı imparatorluğunda verginin hayatiyeti ve önemi onun toplumsal yapının şekillenmesinde bir kriter olarak ortaya çıkmasından anlaşılmaktadır. ikinci bölümde ise vergiler genel olarak şer 'i ve örfi vergiler olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunların alt başlıkları olarak 100'den fazla verginin; konusu, oranı, tarhı, tahsili gibi konular dikkate alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTARCT This study is composed of two main parts. In the first part the classical age of Ottoman empire had been put under light and particularly economic structure had been researched in detail The Ottoman society was devided into two according to the creteria of tax payment. Those who didn't pay any tax were called“askerî”. Because tax was so cruacial in ottoman state it had a great place in the formation of society and state. In the second chapter taxes are devided into two categories; one is“şer'i”and the other“örfî”. The sub categories of these two kinds of tax men- rate, their rate, their collection etc. are studied in this part.