İşletmelerde pazarlama maliyet analizleri ve bir uygulama
- Tez No: 52290
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET“Pazarlama”tüketicilerin istek ve gereksinmelerinin karşılamaya yönelik, mal ve hizmetlerin akışını yönelten işletme faaliyetlerin bütünüdür. Bu faaliyetler; planlama, fiyatlama, taşıma, depolama, dağıtım ve satış çabalarım düzenleme gibi faaliyetlerdir. Pazarlama maliyetleri ise bir işletmenin yukarıda sıralanan faaliyetlerin gerçekleşmesi amacıyla katlanılan fedakarlıkların para ile ifade edilmesidir.“Pazarlama maliyetleri”yerine“dağıtım maliyetleri”,“satış maliyetleri”ya da hepsini içine alan“pazarlama, satış ve dağıtım maliyetleri”kavramlarının da kullanıldığı görülmektedir. Pazarlama mahyetierinin kendine özgü bir takım özellikleri vardır. Örneğin; pazarlama mahyetierinin etkileri uzun dönemde görülür. Pazarlama maUyetlerinin verimliHğinin ölçülmesi oldukça güçtür. Bir kez kullanıldıktan sonra geriye dönüşü zordur, araştırmalar yapılması gerekir. Pazarlama maliyet analizleri çeşitli pazarlama maliyet kalemlerini anlamlı sınıflar altoda toplamak ve bunları alternatif maliyetlerle ilgili satış hacimleri ve gayri safi karlarla karşılaştırmasım yapmaktır. Pazarlama maliyet analizleri farklı yöntemler kullanılarak yapılabilir. Bunlar; satış bölgeleri bakımından, mallar bakımından, müşteriler bakımından, sipariş büyüklükleri bakımından analiz yöntemleridir. Pazarlama maliyet analizlerinde ilk adım, yapılacak analiz şeklinin belirlenmesidir, ikinci aşama da alanlarına göre işlevsel maliyetlerin direkt ve endirekt olarak bölümlenmesi yapılır. Daha soma endirekt ve ortak maliyet kalemlerinin dağıtmak için uygun dağıtım ölçülerinin seçimi yapılır. Fonksiyonel pazarlama maHyetierinin uygun pazarlama alanlarına dağıtılmasından soma yapılan analiz sonuçlan yöneticilere sunulur. Her pazarlama maliyet arıalizinin kendine özgü bir amacı vardır ve her analiz türü yine kendine özgü yöntemler çerçevesinde yürütülür. PMA içinde en çok kullanılan yöntem satış bölgeleri bakımından yapılan analiz şeklidir. Bunun amacı satış bölgelerinin maliyet unsurlarının kontrol edilmesi ve satış işlemlerinin en karlı alanlara yöneltilmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Marketing is to supply the necessities and reguests of consumers and all the managing activities that direct the continoution of the service and goods. These are such as planning, fixing the price, carrying, storing, distribition and the activities organizing the efforts of selling. Marketing costs are explained with money as the place of self-sacrifice in order to realize above the activities arranged in order. It has been seen that same concepts are also used as an“distribution costs”instead of“marketing costs”,“selling costs”or“marketing, selling and distribution costs”that include all of. Marketing costs have some particuler features on its own right. For example; the effects of marketing costs are seen at a long period. It is nightly difficult to measure the productivity of marketing costs. Because it is impossible to turn back after it was used, and needs to be investigated. Marketing costs analysis and same various cost branches should be collected under the significant classes, and to realize a comporison with all these alternative costs with concerning selling capacity and gross profits. Marketing cost analysis may be done using some different methods. These are analysis methods from the point of greatness of the order for goods, consumers, goods and sell regions. The firsts step in analysis of marketing costs must be determined the form of analysises. Their functional cost are classified by direct or indirect acording to their area in the second stage. Later the election of suitable measurements of distribution are done to distribute the portions of indirect and shared cost. After functional marketing costs are distributed to suitable marketing areas, the results of analysis are given to manegers. The analysis of each marketing cost has its own aim and each analysis form is managed by special methods. The most used method in marketing cost analysis is the form of analysis due to selling regions. The aim of this is to control the portions of costs of the selling regions and to direct the selling actions to profitable areas.