Etlik piliçlerde göğüs etinde beyaz çizgi oluşumunun önlenmesinde rasyonlara DL-metiyonin ve l-karnitin katkısının etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effects of dietary DL-methionine and L-carnitine supplementation on preventing white striping in broiler breast meat
- Tez No: 522934
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKHAN ÖNOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Araştırma etlik piliç rasyonlarına DL-metiyonin ve L-karnitin katkısının performans, göğüs etinde beyaz çizgi oluşumu, karkas ve organ ağırlıkları, göğüs eti kalitesi, serum trigliserit ve toplam kolesterol düzeyleri ve beyaz çizgi oluşumunun göğüs eti besin madde bileşimine etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Toplam 480 adet bir günlük yaştaki Ross 308 erkek etlik civciv, her bölmede 15 civciv içeren sekiz tekrar grubundan oluşan dört deneme grubuna rastgele dağıtılmıştır. Çalışmada iki farklı metiyonin (gereksinim ve gereksinimin %25 fazlası) ve L-karnitin (0 ve 100 mg/kg) düzeyi kullanılarak 2x2 faktöriyel deneme deseni uygulanmıştır. Denemede kullanılan rasyonlar, Ross 308 Yetiştirici Kataloğunda başlangıç (1-10. günler), büyütme (11-24. günler), bitirme 1 (24-39. günler) ve bitirme 2 (40-49. günler) dönemleri için önerilen besin madde gereksinim düzeylerine göre mısır ve soya fasulyesi küspesi temeline dayalı olarak hazırlanmıştır. İlave DL-metiyoninin 10.
Özet (Çeviri)
The study was aimed to investigate the effects of dietary supplementation of DL-methionine and L-carnitine on growth performance, carcass and organ yields, breast meat quality, serum triglyceride and total cholesterol concentration, and occurrence of white striping in broiler breast meat. Effect of white striping on proximate composition of breast meat was also determined. A total of 480 one-d-old Ross 308 male broiler chicks were randomly divided into 4 experimental groups, each consisting of 8 replicates having 15 chicks in each pen. The study followed a design with 2×2 factorial arrangement of two levels of methionine (requirement level and %25 higher than requirement level) and L-carnitine (0 and 100 mg/kg). Corn/soybean meal-based basal diets were formulated for starter (days 1 to 10), grower (days 11 to 24), finisher 1 (days 25 to 39), and finisher 2 (days 40 to 49) phases of broilers in accordance with the recommendations of Ross 308 Manual (2014) to meet or exceed the nutrient requirements of male broilers.