Hyperconnectivity Kavramı Bağlamında Mobil Sosyal Medya Uygulamaları: Nomofobi ve Fomo Rahatsızlıklarına Yönelik Bir Araştırma
Mobile social media applications in the context of hyperconnectivity: A research on nomofobia and fomo disasters
- Tez No: 522952
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada ilk olarak internet teknolojisinin telefon teknolojisiyle birleşme süreci ve bu süreç dahilinde yaşanan gelişmeler aktarılmıştır. Bu gelişmeler sonucunda ortaya çıkan teknolojik değişimin ve dönüşümün sosyal medya kullanıcıları açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu doğrultuda hyperconnectivity yani aşırı bağlantılılık kavramı kullanılmış ve bilgisayar aracılı iletişimin artık internet aracılı iletişim şeklini alarak sosyal medya mecraları aracılığıyla gerçekleştiği aktarılmıştır. İnternetin, akıllı telefonlar aracılığıyla kullanılmaya başlanması, interneti ve dolasıyla sosyal medya mecralarını her an ve her yerde ulaşılabilir kılmıştır. Bu durum, akıllı telefon ve sosyal medya kullanıcılarını aşırı bağlantılı duruma getirerek, akıllı telefonlarına bağlı ve sosyal medya hesaplarından her daim haberdar olabilecek bir konuma getirmiştir. Sosyal medya kullanıcılarının aşırı bağlantıda olması aynı zamanda akıllı telefonlar aracılığıyla kullanılan sosyal medya uygulamalarının teknik özellikleri ile de desteklenmektedir. Bu özelliklerden en önemlisi olarak görülen anlık bildirim sistemlerinin yapılanması araştırma dahilinde analiz edilerek, kullanıcıların bağlantıda olma durumuna teşviki yönünden sorgulanmıştır. Akıllı telefonlar, sosyal medya uygulamaları ve anlık bildirim sistemlerinin incelenmesi sonrasında ortaya çıkan tablonun oluşturduğu düşünülen ve literatürde, telefondan uzak kalma korkusu anlamına gelen Nomofobi (no mobile phone fobia) ve gelişmeleri kaçırma korkusu olarak yer alan Fomo (fear of missing out) gibi akıllı telefon ve sosyal medya bağımlılığını niteleyen rahatsızlıklar da tanıtılarak, bu rahatsızlıkların aşırı bağlantılılık durumu ile etkileşimi, araştırma dahilinde ispatlanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın araştırma kısmında, İstanbul örnekleminde 15-35 yaş arasında 301 kişiye uygulanan anket çalışmasının sonuçları aktarılarak yorumlanmıştır. Bu araştırma sonucunda ortaya çıkan veriler, sosyal medyanın çok büyük oranda akıllı telefonlar aracılığıyla kullanıldığını göstermekle birlikte, sosyal medya uygulamalarının anlık bildirim sistemlerinin büyük oranda işlevini yerine getirerek, kullanıcıları aşırı bağlantıda tuttuğunu göstermiştir. Nomofobi ve fomo rahatsızlıklarının, anlık bildirim sistemlerinin kullanımı ile olan ilişkisini de gösteren araştırma sonuçları, günümüzde akıllı telefonlar aracılığıyla sosyal medya kullanımına yönelik anlamlı veriler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the process of merging internet technology with the telephone technology and the developments experienced in this process are introduced. As a result of these developments, the technological change and transformation have been evaluated in terms of social media users. In this direction, HyperConnectivity is used and the computer-mediated communication has been transferred via social media circulars taking the form of internet mediated communication. Beginning to use the Internet via smartphones, the internet and social media circles can be accessed anytime and anywhere. This has brought smartphone and social media users into a highly connected state, a position that is connected to their smartphones and can be heard from their social media accounts. The fact that social media users are over-connected is also supported by the technical features of social media applications that are used via smartphones. The structure of the instant notification systems, which are considered to be the most important ones, was analyzed within the research and it was questioned about the incentive for the users to be connected. Discomforts, which are thought to form a taboo after smart phone, social media applications and instant notification systems, and which are known as smart phones and social media addiction, called Nomofobia (no mobile phone fobia) and Fomo (fear of missing out) the interaction with the extreme connectedness state has been tried to be proved in research. In the study part of the study, the results of the survey study applied to 301 people between 15-35 years in Istanbul were transferred and interpreted. The result of this research shows that social media is used in a very large way through smartphones, but it has shown that users are over-connected by fulfilling the function of instantaneous notification systems of social media applications. In addition, research findings showing the association of nomophobia and fomo disturbances with the use of instant notification systems have provided valuable data for social media use today through smartphones.