Transkranyal foto-nöromodülasyonun (t-FNS) hafif bilişsel bozukluk hastalarında kognitif performans ve işlevsel beyin bağlantısallığı üzerindeki etkisi ve genetik faktörlerin rolü
The effects of transcranial photoneuromodulation (t-PBM) on cognitive performance and functional brain connectivity in patients with mild cognitive impairment, and the role of genetic factors
- Tez No: 978204
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Genetik, Neurology, Psychology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
Özet
Temel: Amnestik hafif bilişsel bozukluk (aHBB), Alzheimer hastalığının erken evresi için kritik bir risk faktörüdür ve etkin müdahaleler büyük önem taşımaktadır. Transkranyal fotonöromodülasyonun (t-FNS) bilişsel rehabilitasyonla birlikte uygulanması, nörobilişsel ağlarda adaptif yeniden yapılanmayı destekleyebilir. Yöntem: Çalışmaya toplam 22 katılımcı dahil edilmiştir (11 deney, 11 sham). Deney grubuna sekiz seans t-FNS ile bilişsel rehabilitasyon, sham grubuna ise bilişsel rehabilitasyon ile birlikte sham t-FNS uygulanmıştır. Katılımcıların bilişsel performansları tedavi öncesi ve sonrasında Montreal Bilişsel Değerlendirme (MoCA) ile, işlevsel bağlantısallıkları ise fMRI ile ölçülmüştür. Lawton ve Brody Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (Lawton IADL) puanları, cinsiyet ve ilaç kullanımı analizlerde kovaryant olarak kontrol edilmiştir. Bulgular: Her iki grupta MoCA puanlarında iyileşme görülse de anlamlı nöral etkiler yalnızca deney grubunda gözlenmiştir. Özellikle, tedavi sonrası medial prefrontal korteks (mPFC) ile sol frontal kutup arasındaki işlevsel bağlantısallıkta azalma saptanmış ve bu azalma bireysel MoCA artışlarıyla pozitif ilişki göstermiştir. Bu durum, t-FNS'nin varsayılan mod ağındaki (DMN) aşırı senkronizasyonu azalttığını ortaya koymaktadır. APOE ε4 alleli ve COMT Val158Met polimorfizmleriyle DMN bağlantısallığı arasında, muhtemelen sınırlı örneklem büyüklüğü nedeniyle, anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç: Bilişsel rehabilitasyon tüm katılımcılarda bilişsel işlevleri güçlendirmiştir. Ancak t-FNS'nin eklenmesi, prefrontal bağlantısallığı modüle ederek maladaptif DMN hiper-bağlantısını azaltmış ve bilişsel kazanımlarla ilişkili nöral yeniden organizasyon süreçlerini desteklemiştir. Bu sonuçlar, t-FNS'nin aHBB'de bilişsel eğitime ağ-hedefli tamamlayıcı bir müdahale olarak potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Amnestic mild cognitive impairment (aMCI) is a critical risk state for Alzheimer's disease, and early interventions are essential. Transcranial photobiomodulation (t-PBM), when combined with cognitive rehabilitation, may support adaptive reorganization in neurocognitive networks. Method: A total of 22 participants were enrolled (11 experimental, 11 sham). The experimental group received eight sessions of t-PBM alongside cognitive rehabilitation, while the sham group received cognitive rehabilitation with sham t-PBM. Cognitive performance was assessed before and after treatment using the Montreal Cognitive Assessment (MoCA), and functional connectivity was measured with fMRI at the same time points. The Lawton-Brody Instrumental Activities of Daily Living Scale scores (Lawton IADL), gender, and medication use were included as covariates in the analyses. Results: Both groups showed improvements in MoCA scores; however, significant neural effects emerged only in the experimental group. Specifically, a post-treatment decrease in functional connectivity between the medial prefrontal cortex (mPFC) and the left frontal pole was observed, and this reduction was positively associated with individual MoCA gains. These findings indicate that t-PBM reduced excessive synchronization within the default mode network (DMN), supporting more efficient neural organization. No significant associations were found between baseline DMN connectivity and APOE ε4 status or COMT Val158Met polymorphism, likely due to limited sample size. Conclusion: Cognitive rehabilitation enhanced cognitive performance in all participants, but the addition of t-PBM further modulated prefrontal connectivity by reducing maladaptive DMN hyperconnectivity. These results highlight the potential of t-PBM as a network-targeted adjunct to cognitive training in aMCI.