Türk tezhip sanatında sazyolu üslubu ve günümüzdeki kullanımından örnekler
Saz style in Turkish illumination art and examples from its usage today
  1. Tez No: 522984
  2. Yazar: VEYSEL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, XVI. yüzyılda Kanuni döneminin saray nakkaşhanesinin nakkaşbaşı Şah Kulu tarafından ortaya konulan sazyolu üslubunun günümüze kadarki uygulanış şekli ve günümüzdeki kullanımından örnekler sunulmuştur. Üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, Şah Kulu'nun hayatı, saz üslubu, bu üslupta kullanılan motifler ve kullanım alanları hakkında bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde, tezhip sanatının tanımı ve tarihçesi, kullanım alanları, kullanılan motifler, teknik ve üsluplarla ilgili bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, saz üslubunun günümüzdeki kullanım alanları ve bu alanlardan örnekler verilerek, kullanılan renkler, yeni yaklaşımlar ve kullanılan teknikler örneklerle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, examples of the way of applying the daily style of the Sazyolu style which was revealed by the chief muralist Şah Kulu of the palace Design-House (Nakkaşhâne) of the Kanuni period in the 16th century and today's usage are presented. In the first part of the thesis composed of three chapters, Şah Kulu's life, Saz style, motifs used in this style and usage areas are included. In the second part, the definition and history of illumination art, usage areas, motifs used, techniques and styles are included. In the third chapter, the usage areas of saz style today and examples from these areas, colors used, new approaches and used techniques are presented with examples.