Türk resim sanatında sanayi nesneleri
Industrial objects in Turkish painting art
- Tez No: 522985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT GERMEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
''Türk Resim Sanatında Sanayi Nesneleri'' başlıklı bu çalışmada, sanayi nesnelerinin ülkemizde sanatçıların resimlerinde yer alışı estetik bağlam ve plastik açılardan incelenmektedir. Konu dört ana bölümde irdelenmiştir. İlk bölümde, nesne, estetik nesne, doğadaki güzel, sanattaki güzel gibi kavramlar ve sanayileşme ile güzel anlayışının ilişkileri ve bu alandaki gelişmeler işlenmiş, Platon, Aristoteles, Kant gibi düşünürlerin güzellik anlayışları değerlendirilmiştir. İkinci bölümde sanayi nesnelerinin resim sanatında yer alışının estetik bağlamı incelenerek açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de sanayinin gelişimi, Bauhaus'un Türkiye'deki etkileri, kültür sanat politikaları ele alınarak sanata yansımaları sanatçıların farklı yorumlamalarıyla incelenmiştir. Çalışmanın son bölümündeyse, sanayi nesnelerinin kendi sanat anlayışım ve resimlerimin oluşum süreci üzerindeki etkileri ve yapıtlarımın özgün yanları analiz edilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Artistic positioning of industrial objects is examined in this dissertation, titled“Industrial Objects in Turkish Painting Art”. It constitutes of four chapters. In the first chapter; the concepts of 'object', 'aesthetic object', 'beauty in nature', 'beauty in art', and the relationship between industrialization and beauty and the development of the conception of beauty within industrialization are examined. The beauty conception of Platon, Aristotales and Kant is also evaluated. The second chapter explains the aethetic context of the place of industrial objects in the art of painting. In the third chapter, the development of industry in Turkey, the influence of Bauhaus in Turkey, and culture and art policies are examined within the different interpretations of key artists. In the final chapter of the dissertation, the effect of industrial objects on my own understanding of art, and the interaction with the process of my art, the contribution of my works to the art field are analized.