Beden eğitimi öğretmenleri tarafından algılanan örgütsel destek ile örgütsel güven arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between organizational support and organizational relique perceived by physical education teachers
  1. Tez No: 522983
  2. Yazar: BUKET ULUCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin algıladıkları örgütsel destek ile örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelindeki araştırmanın verilerini 2017-2018 öğretim yılında KAYSERİ il merkezindeki Ortaokul ve Lise okullarında görev yapan 255 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Derinbay (2011) tarafından geliştirilen“Algılanan Örgütsel Destek”anketi ve Yılmaz (2006) tarafından geliştirilen“Örgütsel Güven”anketi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 20.00 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde öğretmenlerin algıladıkları örgütsel destek ve örgütsel güvenleri arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu kullanılmıştır. Örgütsel desteğin örgütsel güveni yordayıp yordamadığını belirlemek için ise Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Bu analizlere ilave olarak öğretmenlerin algıladıkları örgütsel destek ve örgütsel güvenlerinin demografik değişkenlere göre anlamlı farklara sahip olup olmadığını araştırmak için ikilili karşılaştırmalarda Man-Whitney U testi, çoklu karşılaştırmalarda Kruskal W Wallis testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre algılanan örgütsel destek ile örgütsel güven arasında pozitif yönlü orta seviyede bir ilişki söz konusudur. Araştırmanın Sonucunda; Beden Eğitimi Öğretmenlerinin Örgütsel Destek Algılarının Ortalamasının Orta Düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Beden Eğitimi Öğretmenlerinin; Cinsiyet, Görev Yeri, Medeni Durum, Öğrenim Durumu ve Yöneticinin Cinsiyeti alt boyutlarında guruplar arasında anlamlı farklılığa rastlanmazken; Yaş ve Mesleki Kıdem değişkeninin Kişisel Gelişim alt boyutunda ve Çalışılan Kurum Değişkeninde İşin Yapısı alt boyutunda guruplar arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Beden Eğitimi Öğretmenlerinin Örgütsel Güven Algılarının Ortalamasına bakıldığında Yüksek Düzeyde ortalamaya sahip oldukları tespit edilmiştir. Beden Eğitimi Öğretmenlerinin; Cinsiyet, Mesleki Kıdem, Görev Yeri, Çalışılan Kurum, Medeni Durum, Öğrenim Durumu ve Yöneticinin Cinsiyeti değişkenlerine göre alt boyutlarda anlamlı farklılık bulunmazken, Yaş değişkenine göre Yöneticiye Güven alt boyutunda anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Yapılan Korelasyon Analizi sonucunda Beden Eğitimi Öğretmenlerinin Örgütsel Destek düzeyleri arttıkça, Örgütsel Güven düzeyleride artmakta olup algılanan örgütsel destek ile örgütsel güven arasında pozitif yönlü orta seviyede bir ilişki söz konusudur.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the relationship between organizational support and organizational trust levels perceived by teachers. The data of the research in the survey model is composed of 255 teachers working in secondary and high schools in KAYSERİ city center in 2017-2018 academic year. The“Perceived Organizational Support”questionnaire developed by Derinbay (2011) and the“Organizational Trust”questionnaire developed by Yılmaz (2006) were used as the data collection tool in the research. SPSS 20.00 package program was used in the analysis of the obtained data. In the analysis of the datum, the Pearson Moments Multiplication Correlation was used to determine the relationship between organizational support and organizational trust that teachers perceive. Multiple linear regression analysis was used to determine whether organizational support predicts organizational trust or not. Besides these analyzes, Man-Whitney U test was used in dual comparisons and Kruskal W Wallis test in multiple comparisons to examine whether organizational support and organizational trust perceived by teachers were meaningfully different according to demographic variances. According to the research results, there is a positive middle level relationship between perceived organizational support and organizational trust. As a result of the research; It has been determined that the average of the organizational support perceptions of PE teachers is at the middle level. Physical Education Teachers; There was no significant difference between the groups in Gender, Place of Work, Marital Status, Education Status and Gender of the Principal sub-dimensions; There were meaningful differences found between the groups in the Personal Development subscale of Age, Vocational Seniority Variances and in the Work Structure subscale of the Working Institution Variance. When the average of organizational trust perceptions are considered it has been determined that the physical education teachers have a High Level average. For Physical Education Teachers; There were meaningful differences found in the Trust towards Principal sub-dimension according to Age Variance, while there were no significant differences found according to the variances of Gender, Occupational Seniority, Place of Duty, Employed Institution, Marital Status, Education Status and Principal's Gender. As a result of the Correlation Analysis, as the level of Organizational Support of Physical Education Teachers increases, the level of Organizational Trust increases and there is a positive middle level relationship between perceived organizational support and organizational trust.