Fuat Başar'la hayatı ve ebrû sanatı üzerine mülakat
The life of Fuat Başar and his contributions to paper marbling
- Tez No: 523024
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ELİTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada günümüzde yaşayan en büyük ustalardan olan hattat ve ebrûcu Fuat Başar'ın hayatı ve ebrû sanatına katkısı ele alınmıştır. Hat ve ebrû sanatı başta olmak üzere kitap sanatları alanında üstün başarılara imza atan hocanın hayatı ve sanatı araştırılmaya değer görülmüştür. İki bölümden oluşan tezin, birinci bölümünde ebrû sanatı hakkında bilgiler yer almaktadır. XX. yüzyıla kadar yaşamış ebrû sanatçıları tanıtılmıştır. İkinci bölümde Fuat Başar ile yapılan mülakat sonucunda hayatı, sanatı, talebeleri hakkında geniş bilgiye yer verilmiştir. Ayrıca hocanın ebrûları üslûp, desen ve renk açısından ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the life of the calligrapher and ebrucuist Fuat Başar, one of the greatest masters living today, his art and his contributions to the art of marbling. His life and his art is worthy to be studied with respect to the field of book arts, especially Hat and ebru art. The thesis consists of two chapters. The first chapter contains information about the art of marbling and Ebru artists who lived until 20th century were introduced. In the second part, extensive information was given about his life, art, and his talents following the interview with Fuat Başar. In addition, Fuat Başar's ebru marbles were analysed in terms of style, pattern and color.