Türkiye'de kadına yönelik şiddetin önlenmesinde yasal mevzuat, emniyet birimlerindeki uygulama ve Antalya örneği
Legal regulations for prevention of violence against women in turkey to application example of city police and Antalya
- Tez No: 523023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GÖZDE YİRMİBEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kadına yönelik şiddet, geçmişten günümüze tüm dünya da olduğu gibi ülkemiz özelinde de çözülmesi gereken en önemli sorunlardan biridir. Bu sorunun çözümüne yönelik gerek ulusal gerekse uluslararası arenada yeni düzenlemeler yapılmasına, akademik çevrelerce sorunun tespiti ve çözümüne yönelik toplum dinamiklerini harekete geçirmek adına birçok alanda çalışma yürütülmesine rağmen, kadına yönelik şiddet halen toplumsal bir sorun olarak güncelliğini korumaktadır. Yapılan yasal düzenlemeler ile şiddet gören ya da şiddet tehdidi altında bulunan kadınlara yönelik birçok alanda olumlu gelişmeler yaşandığı görülmektedir. Ancak ataerkil anlayış ve toplumsal baskından kaynaklı sorunlar, şikâyet mekanizmasının işlemesinde ve dolayısıyla bu sorunun çözümünde olumsuzluklar yaşanmasına neden olmaktadır. Şiddet mağduru kadınlara yönelik emniyet birimlerindeki uygulamaları açıklayan bu çalışmada, şiddete maruz kalmış (8) kadın ile nitel görüşme yapılmış ve bu görüşmeler ile kadınların şiddet algıları, şiddet karşısındaki tutum ve davranışları, şiddet mağduru kadınlara yönelik yapılan yasal düzenlemeler açıklanmaya çalışılmış ve görüşme yapılan kadınlardan elde edilen bulgular akademik literatür çerçevesinde yorumlanmıştır. Yapılan görüşmeler sonucu toplumun her statüsünden, bölgesinden ve eğitim seviyesinden kadının halen şiddete maruz kalabildiği görülebilmektedir. Şiddet gören kadınların büyük bir kısmının evliliğinin devamını sağlamak, toplumda dışlanmamak ve çocuklarından ayrılmamak için şiddete sessiz kalmayı tercih ettikleri söylenebilir. Toplumsal bir sorun olan şiddetin sadece şiddet mağduru kadınlara yönelik yasal düzenlemelerle çözülemeyeceği, şiddet uygulayan erkeklerinde bu çözümün bir parçası olması gerektiği ve kadının hayatının her evresinde ekonomik bağımsızlığa sahip olmasının önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Violence to women has been one of the most important problems to be solved especially in our country as in all over the world so far. Although regulations have been put into action to solve this problem both in national and international area and many studies and activities to determine and solve the problem to activate the dynamics of the societies in academic area, violence to women is still of an important social problem. Thanks to legal regulations, many positive developments towards women who are violated or under the threat of violence have been seen and experienced. However problems based on patriarchal thoughts and social pressure cause problems in the solution and in the process of complaint mechanisms. In this study to analyze the applications towards women violated in police headquarters qualitative interviews were done to eight women suffered from violence and via this interviews women's perceptions on violence, their attitudes and behaviors against violence and legal regulations for preventing violence to women and findings gathered from women suffered violence were commented in the framework of academic literature. As a result of the interviews women from all status of the society, region and education level are still subject to violence. Most of the women suffered from violence prefer to keep their silence to violence in order to sustain their marriages, not to be excluded from the society, and not to be keep away from their children. It can be concluded that violence which is a social problem cannot be solved only by legal regulations put into action towards only women suffered from violence, the men who violate to women should also be a part of the solution and women should have their own economic independency in all areas of their lives.