Alt ekstremite ampütasyonu olan hastaların beden imajı ve yaşam kaliteleri ile yaşadıkları sorunların incelenmesi
Investigation of body image and quality of life and problems suffering from of patients with lower limb amputation
  1. Tez No: 523036
  2. Yazar: ZÜHRİYE KAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu araştırma alt ekstremite ampütasyonu olan hastaların beden imajı ve yaşam kaliteleri ile yaşadıkları sorunları belirlemek için planlandı. Gereç ve yöntem: Bu çalışma, eş zamanlı, nicel ağırlıklı ve karma bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini-alanını, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji ile Kalp Damar Cerrahisi Polikliniklerine başvuran ve son 3 yılda alt ekstremite ampütasyonu yapılan hastalar oluşturdu. Nicel veriler anket yoluyla 30 hastadan, nitel veriler görüşme formu ile 20 hastadan toplandı. Araştırmanın nicel verileri SPSS paket programıyla, nitel veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edildi. Bulgular: Alt ekstremite ampütasyonu olan 30 hastanın yaş ortalaması 47,23±16,08'dür. Hastaların %80'i erkek, %70'inin kronik bir hastalığı var, %56,7'sinin ilk şikayeti bacakta iyileşmeyen yara, %63,3'ü diz veya diz üstünden ampüte ve %53,3'ü protez kullanıyordu. Hastaların SF-36 YKÖ alt boyutları puan ortalamaları; fiziksel fonksiyon 30,11±20,0; sosyal fonksiyon 36,66±27,45; fiziksel rol 18,33±30,03; emosyonel rol 37,77±22,71; mental sağlık 48,0±22,89; enerji 36,50±20,64; ağrı 48,13±28,33 ve genel sağlık 43,96±28,59 bulundu. AVİS toplam puan ortalaması 60,1±19,62'dir. Ampütasyon olan hastaların yaşadıkları sorunların üç ana kategorisi ampütasyonu yapılacağını öğrendikten sonraki tepkiler, ampütasyon sonrası erken dönemde yaşanan sorunlar ve taburculuk sonrası sorunlar olarak belirlendi. Sonuçlar: Ampüte olan hastaların yaşam kaliteleri orta seviyenin altındadır. Vücut imajı algısındaki bozulma ortalamanın üzerindedir. Ampütasyon sonrası en çok yaşanan sorunun mobilizasyonla ilgili olduğu belirtildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was planned to determine their body image, quality of life and problems of patients with lower limbs amputation. Materials and Methods: This study is a simultaneous, mainly quantitative and mixed study.. The universe of the research was formation patients who consult to orthopedics and traumatology and cardiovascular surgery in Dokuz Eylül university hospital and have amputation surgery in last 3 years. Quantitative data was collected from 30 patients by questionnaire and qualitative data was gathered from 20 patients with interview form. In this research, quantitative data was analyzed by using SPSS package program and qualitative data was analyzed by using content analysis. Findings: The mean age of 30 patients with lower limb amputation was 47,23±16.08; 80% of the patients were male, 70% had a chronic disease, the first complaint for 56.7% of them was unhealed wounds, 63,3% had amputation over knee or knee and 53,3% had prosthesis. Patients SF-36 QoL subscale mean scores were found as; physical function 30,11±20,0; social function 36,66±27,45; physical role 18,33±30,03; emotional role 37,77±22,71; mental health 48,0±22,89; energy 36,50±20,64; pain 48,13±28,33 and general health 43,96±28,59. The problems experienced by the patients with amputation were evaluated as three main categories. These categories include; reactions after learning to be amputated, problems experienced in early period after amputation, post-discharge problems. Results: Quality of life of patients with amputees is below the middle level. Deterioration in the body image perception is above the middle. The most common problem after amputation is mobilization.