Vakıf üniversitelerinde uygulanabilecek rekabet stratejileri üzerine bir araştırma
A study on competition strategies that can be applied in foundation universities
- Tez No: 339278
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İBİCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışmada, Vakıf Üniversiteleri stratejik planlarında yer alan stratejiler, literatürde yer alan rekabet stratejileri kapsamında analiz edilmiş, Vakıf Üniversitelerinde uygulanabilecek Rekabet Stratejilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde strateji ve stratejik planlama ve stratejik yönetim kavramları, ikinci bölümünde; rekabet, rekabet gücü ve rekabet stratejileri incelenmiş, üçüncü bölümde de bu rekabet stratejileri ve rekabet gücü kavramları Vakıf Üniversiteleri ekseninde açıklanmıştır. Son bölümde ise Vakıf Üniversitelerinin stratejik planlarına ulaşılmıştır. Bu planlarda yer alan ve strateji tayinine temel teşkil eden Swot Analizi bölümleri, nitel analiz kapsamında doküman incelemesine göre tematik teknik ile analiz edilmiştir. Swot analizi bölümleri dışında planlarda yer alan stratejiler bölümü de bu teknik ile incelenmiştir. Ayrıca Üniversitelerin rekabet gücü de geliştirilen rekabet gücü eksenli kodlama yönergesine bağlı olarak ölçülmüş, üniversitelerin rekabet gücü sağladıkları alanlar belirlenmiş ve tartışılmıştır. Elde edilen bulgular çerçevesinde, örneklem seçilen Vakıf Üniversitelerinin güçlü yönleri ; eğitim öğretim ve insan kaynakları alanı iken zayıf yönleri iletişim ve etkileşim alanında çıkmıştır. Fırsat olarak gördükleri alan ise eğitim ve öğretim alanı ve araştırma ve geliştirmedir. Tehdit unsurları ise dış çevre ve finansal alan tehditlerinden oluşmaktadır. Üniversitelerin rekabet gücü analizinde ise rekabet gücü faktörleri hizmet farklılaştırması, insan kaynakları kalitesi? şeklinde çıkmıştır. Son aşamada ise üniversitelerin stratejileri eğitim öğretim alanı, insan kaynakları ve iletişim ve etkileşim alanında şekillenmiştir. Bu alanlarda belirlenen stratejiler, literatürde geçen şekliyle rekabet stratejilerine göre gruplandırıldığında ise , üniversitelerin en çok farklılaştırma rekabet stratejisini izlediği tespit edilen bulgular arasındadır. Bunun dışında maliyet liderliği ve nitelikli insan kaynakları stratejilerini de izledikleri tespit edilmiştir. Genel rekabet stratejilerinden odaklanma stratejisi bulgusuna ise rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, strategies that take place in the strategic plans of foundation universities, are analyzed in the scope of competition strategies of the literature. It is aimed to determine the competition strategies that can be applied in foundation universities. In this context, in the first part of the study; strategy, strategical planning and strategical managing, in the second part; competition, competition power and competition strategies are analyzed, in the third part; these competition strategies and competition power notions are explained in the scope of Foundation Universities. However, in the last chapter, it is reached to the strategic plans of Foundation Universites. Swot analyzes, which take place in these plans and is the basis of setting the strategic plans, is analyzed with thematical technique according to document analyze in the scope of qualitative analysis. Also Strategies part, out of swot analyses part, is analyzed with this technique. Also, competition power of the universities is measured according to developed competition based coding directives, and the areas where universities get competition power are determined and discussed. According to findings, it is found that while the powerful aspects of the sample Foundation Universities is education, the weak ways are communication and interaction. However they see education, research and development as a chance. Treat risks are external environment and financial area. In th competition power analysis, competition power factors are service differentation and human sources quality. In the last stage, the strategies of the universities are formed on education field, human souces and communication and interaction fields. When Determined strategies on these field grouped according to competition strategies as the same way they are mentioned in the literature, universities mostly follow differentiation competition strategies. Other than these, it is set that they also follow cost leadership and qualified humansources strategies. However it is not come across to the findings of focusing strategy among general competition strategies.