Image collection summarization with intrinsic properties
Görüntü kümelerinin içsel özellikler kullanılarak özetlenmesi
  1. Tez No: 523063
  2. Yazar: GÖKSU ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERKUT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler, akıllı telefonlar ile onlara bağlı olarak sosyal medya uygulamalarını hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline getirmiştir. Sosyal medya uygulamalarının özendirici rolü görüntü verisinin her geçen gün büyük bir hızla artmasına sebep olmaktadır. Görsel veri boyutundaki bu hızlı artış hem büyük hacimli veriyle baş etmek hem de bu veriden faydalanmak açısından zorluk yaratmaktadır. Görsel özetleme yöntemleriyle büyük hacimli veriler temsiliyet kapasitesi yüksek özetlerle ifade edilebilmekte ve hızla artmakta olan verinin sebep olduğu zorluklar aşılabilmektedir. Görsel özetleme problemleri doğası gereği karmaşıktır. Zira özetin tanımı bir miktar belirsizlik taşımaktadır ve tek bir doğrudan söz edilemez. İyi bir özet, genellikle şu iki temel özelliğe bağlı olarak belirlenir: (i) kapsam ve (ii) çeşitlilik. Bir özetin iyi olması için kapsamının geniş olması gerekir. Başka bir deyişle, özet verilen kümedeki kilit olayları ve kavramları içermelidir. Aynı zamanda iyi bir özetin çeşitliliğinin de iyi olması gerekir yani aynı veya benzer olay ve kavramlar özette tekrarlanmamalıdır. Kısaca, çalışmamızda kişisel görüntü kümelerini otomatik özetleme işlemi için, bir özetin sahip olması gereken iki temel özelliğin yanısıra görüntünün içsel özelliklerini de hesaba katan bir yöntem önerilmiştir. Geliştirilen bu yöntem çeşitli kişisel görüntü kümelerinin kitle kaynaklı toplanan özetleri ile kıyaslanmış ve içsel özelliklerin dikkate alınmasının elde edilen özetleri iyileştirdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Visual summarization is an inherently complex process as its definition has some subjectivity in itself that there is nothing like a single perfect summary. In general, a good summary consists of two main properties which are (i) coverage and (ii) diversity. A good summary should have a high coverage, i.e it should consist of the key events and the concepts for a given set. At the same time, a good summary should also be diverse, i.e it should not consist of similar events and concepts. In addition to these two main properties, intrinsic image properties such as their aesthetics, their popularity, their sentiment, et. are assumed to be important especially for the social media applications. In this thesis, we propose an automatic summarization method which considers intrinsic properties of images in addition to coverage and diversity for personal image collection summarization. To evaluate the proposed method, we collected two benchmark datasets where the ground truth summaries are obtained via crowdsourcing. Our experimental analysis reveals that taking intrinsic properties into account improves the summarization performances.