Aktif karbon kullanarak sulu ortamlarda demir(II) ve mangan(II) giderimi
Removal iron(II) and manganese(II) in aqueous media using activated carbon
  1. Tez No: 523066
  2. Yazar: DUYGU YENİGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasında ihtiyaç duyulan tüm çözeltilerin hazırlanmasında analitik saflıkta kimyasal maddeler ve deiyonize saf su kullanıldı. Aktif malzeme olarak mikro partikül boyutunda aktif karbon, ağır metal olarak da demir(II) ve mangan(II) elementlerinden her birinin 10 ppm – 50 ppm aralığında değişen sulu çözeltileri kullanıldı. Deneysel çalışmalar boyunca sıcaklık, pH, adsorbat konsantrasyonu, adsorbent dozu değişkenleri temelinde toplam kırk adet deney yapıldı. Yapılan bu deneysel çalışmaların optimizasyonu sonucunda pH = 6, sıcaklık 25 °C 'de en başarılı adsorpsiyonların olduğu tespit edildi. Aktif karbonun genel şartlarda demir(II) iyonunu, mangan(II) iyonuna göre daha güçlü bir şekilde adsorpladığı gözlendi. Optimum şartlarda 0.2 g aktif karbonun 50 ppm 250 ml demir çözeltiden demir(II) iyonunu en yüksek % 85 oranında adsorbe etmiş olduğu ve demir için adsorpsiyon veriminin de 0.053 mg adsorbat /g adsorbent olduğu bulundu. Diğer yandan aynı şartlardaki mangan(II)' nin % 25 oranında adsorbe edildiği ve adsorpsiyon veriminin de 0,0156 mg adsorbat /g adsorbent olduğu tespit edildi. pH = 5 in altında hiç adsorpsiyonun olmadığı ve yine sıcaklıkla adsorpsiyonun fazla değişmediği gözlendi. Tüm deneylerden elde edilen sonuçlar 16 adet kategorik çizelgede verildi.
Özet (Çeviri)
Analytical purity chemical substances and deionized pure water were used in the preparation of all the solutions required in this thesis study. Activated carbon was used as the active material in the microparticle size, and aqueous solutions ranging from 10 ppm to 50 ppm of the iron(II) and manganese(II) elements were used as the heavy metal. A total of forty experiments were performed on the basis of temperature, pH, adsorbate concentration, adsorbent dosing variables during experimental runs. As a result of optimization of these experimental studies, it was found that pH = 6, the most successful adsorption at 25 °C. It was observed that the activated carbon adsorbed the iron(II) ion more strongly than the manganese(II) ion in general conditions. At optimum conditions, it was found that 0.2 g of active carbon adsorbed the iron(II) ion of 50 ppm at the highest 50% and the adsorption efficiency for iron was 0.053 mg adsorbate / g adsorbent. On the other hand, it was found that manganese(II) under the same conditions was adsorbed 25% and the adsorption efficiency was 0.0156 mg adsorbate / g adsorbent. It was observed that there was no adsorption under pH = 5 and that the adsorption did not change much with temperature. The experimental results obtained from all the experiments were given 16 tablodas and 22 change charts were shown after these tables. All of results which obtained from experiments were given in 16 categorical tables.