Çalışanların tükenmişlik düzeyleri ve işe bağlılıkları arasındaki ilişkinin yapısal eşitlik modeliyle incelenmesi
Examination of the relationship between employee burnout levels and work engagement with structural equality model
- Tez No: 523065
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada Çalışanların Tükenmişlik Düzeyleri ve İşe Bağlılıkları Arasındaki İlişkinin Yapısal Eşitlik Modeliyle İncelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızda tükenmişliğin alt boyutları ile işe bağlılığın alt boyutları arasındaki ilişki Doğrulayıcı Faktör Analizi ve Path Analiziyle incelenmiş olup, bu çalışma bir devlet üniversitesinde yapılmıştır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak çalışanların demografik değişkenlerini içeren bilgi anketi, Maslach'ın Tükenmişlik Ölçeği ile Utrecht İşe Bağlılık Ölçeği (UWES) kullanılmıştır. Anket formu iki bölümden ve toplam 60 sorudan oluşmaktadır. Çalışmanın evrenini 2017 yılında bir devlet üniversitesinde çalışan 800 idari personel, araştırmanın örneklemini ise bu devlet üniversitesinde çalışan 328 idari personel oluşturmaktadır. Örneklem tabakalı örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup bu kapsamda anketler; 11 Fakülte, 4 Meslek Yüksekokulu, 5 Enstitü, 8 Daire Başkanlığı ve Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünde çeşitli hizmet sınıflarında çalışan 400 idari personele yüz yüze uygulanmıştır. Bu anketlerden 357 adedi (geri dönüş oranı %89) geri dönmüş, 29 tanesi eksik doldurulduğu için geçersiz sayılmış olup toplamda 328 adet anket değerlendirilmiştir. Anketimize katılanların 153'ü kadın olup, 175'i erkektir. Çalışmamızda parametre tahmin yöntemi olarak“Robust Maximum Likelihood”kullanılması uygun görülmüştür. Bulunan sonuçların hem temel dayanağımız olan kaynakla hem de yabancı kaynaklarla karşılaştırılması yapılmıştır. Yaptığımız çalışmamızın sonucu iş özerkliğinin duygusal tükenme ve olumsuzluğu (sinizmi) azaltıcı bir etkisinin olduğu tespit edilmiş olup gayret ve kendini adamayı ise artırıcı olumlu yönde kuvvetli bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. İş yükünün ise duygusal tükenme ve olumsuzluğu (sinizmi) artırdığı fakat gayret ve kendini adama üzerinde azaltıcı olumsuz etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Duygusal tükenmenin ve olumsuzluğun (sinizmin), işten ayrılma niyetini artırıcı olumsuz yönde bir etkisinin olduğu belirlenmiş, gayretin ve kendini adamanın ise psikolojik sıkıntıyı artırıcı olumsuz yönde kuvvetli bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between employees' Burnout Levels and Work Engagement by Structural Equation Model. The relationship between the subscales of burnout and the subscales of work engagement in our research were examined with Confirming Factor Analysis and Path Analysis, and this study was conducted at a state university. In this study, information questionnaire including demographic variables of employees as data collection tool, Maslach Burnout Scale and Utrecht Work Engagement Scale (UWES) were used. The universe of work consists of 800 administrative staff working at a state university in 2017 and the sample of the research is 328 administrative staff working at this state university. The sample was determined by layered sampling method and 400 administrators working in various service classes were applied face to face in 11 faculties, 4 vocational schools, 5 institutes, 8 departments and revolving fund management directorates. Of these surveys, 357 were returned (89% return rate), 29 of them were invalid due to incomplete filling and a total of 328 questionnaires were evaluated. There are 153 women who participated in our survey, 175 males. In our study, it was deemed appropriate to use“Robust Maximum Likelihood”as parameter estimation method. The results are compared with both the basic and the foreign sources. The result of our work is that job autonomy has been found to be an emotional exhaustion and cynicism reducing effect, and vigor and dedication have been determined to have a strong effect on enhancing positive. The work overload has been found to increase emotional exhaustion and cynicism but have a negative reducing effect on vigor and dedication. Emotional exhaustion and cynicism have been found to be an effect in the negative that enhances turnover intention the workplace. Vigor and dedication have been found to be an effect in the negative that enhances psychological distress.