CdSeS/ZnS kuantum nokta katkılı 5CB nematik sıvı kristalinin elektro-optik ve dielektrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electro-optic and dielectric properties of CdSeS/ZnS quantum dot-doped 5CB nematic liquid crystals
  1. Tez No: 523067
  2. Yazar: GÜLSÜM KOCAKÜLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KÖYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, CdSeS/ZnS kuantum nokta katkılı 5CB (4-pentyl-4'-cyanobiphenyl) nematik sıvı kristal yapının elektro-optik ve dielektrik özellikleri incelenmiştir. CdSeS/ZnS kuantum nokta, 5CB nematik sıvı kristal içerisine ağırlıkça % 0,05, % 0,10 ve % 0,15 oranlarında katkılanmış ve sıvı kristal-kuantum nokta kompozit yapıları oluşturulmuştur. 5CB nematik sıvı kristal ve CdSeS/ZnS kuantum nokta katkılı 5CB nematik sıvı kristal kompozit yapıların elektrik ve dielektrik özellikleri 1 kHz-10 MHz frekans aralığında ve 0 V-20 V gerilim değerleri kullanılarak dielektrik spektroskopi tekniği ile incelenmiştir. Numunelerin optik özellikleri ise 300 nm-800 nm dalga boyu aralığında optiksel geçirgenlik spektroskopi yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Ölçüm sonuçlarından, 5CB nematik sıvı kristal ve CdSeS/ZnS kuantum nokta katkılı 5CB nematik sıvı kristal kompozit yapılara ait optik bant aralığı, kompleks dielektrik sabitinin reel ve sanal kısımları, dielektrik anizotropi, relaksasyon frekansı, geçiş frekansı, eşik voltajı, eğilme elastik sabiti ve relaksasyon zamanı parametreleri elde edilmiştir. Optik bant aralığı, eşik voltajı ve eğilme elastik sabiti parametrelerinin değerlerinin CdSeS/ZnS kuantum nokta katkılanması ile önemli ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca incelenen yapıların gerilime bağlı akım değerleri elde edilmiştir. Kuantum noktaların neden olduğu yük yoğunluğundaki artışa bağlı olarak, ortamdan geçen akım değerinin arttığı görülmüştür. Sonuçlar, CdSeS/ZnS kuantum noktaların 5CB nematik sıvı kristale katkılanması ile elde edilen kompozit yapılarda elektro-optik ve dielektrik özelliklerde önemli değişimlere neden olduğunu ve ortamın iletkenliğini arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electro-optic and dielectric properties of CdSeS/ZnS quantum dot doped 5CB (4-pentyl-4'-cyanobiphenyl) nematic liquid crystal structure were investigated. The CdSeS/ZnS quantum dot was doped into the 5CB nematic liquid crystal at a ratio of 0.05 %, 0.10 % and 0.15 % wt and liquid crystal-quantum dot composite structures were formed. Electric and dielectric properties of 5CB nematic liquid crystal and CdSeS/ZnS quantum dot doped 5CB nematic liquid crystal composite structures were investigated in the frequency range of 1 kHz-10 MHz and 0 V-20 V voltages with using dielectric spectroscopy method. The optical properties of the samples were investigated by optical transmission spectroscopy at a wavelength range of 300 nm-800 nm. The optical band gap, real and imaginary part of complex dielectric constant, dielectric anisotropy, the relaxation frequency, crossover frequency, threshold voltage, splay elastic constant and relaxation time parameters of 5CB nematic liquid crystal and CdSeS/ZnS quantum dot doped 5CB nematic liquid crystal composite structures were obtained using experimental data. The values of the optical band gap, threshold voltage and splay elastic constant parameters were found to decrease significantly with CdSeS/ZnS quantum dot doping. The voltage dependent current values of the investigated structures were also obtained. Depending on the increase in charge density caused by the quantum dots, the value of the current passing through the medium is increased. Results show that CdSeS/ZnS quantum dots cause significant changes in the electro-optic and dielectric properties of 5CB nematic liquid crystal composite structures and increase the conductivity of the mediums.