Erik ve armutlarda bitki büyümeyi düzenleyicilerin polen çimlenmesi ve polen tüpü gelişimi üzerine etkileri
Effects of plant growth regulators on pollen germination and pollen tube development in plum and pears
- Tez No: 523068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA GÖKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, 'Williams' ve 'Marguerite de Marillat' armut (Pyrus communis L.) ile 'October Sun' erik (Prunus salicina Lindl.) çeşitlerinde bitki büyüme düzenleyicilerin çimlenme ve polen tüpü uzunluklarına etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Polen canlılığı IKI ile tespit edilmiştir. %20 sakkaroz + %1 agar + 0,5 ppm borik asit içeren besin ortamı çimlenmeyi en iyi destekleyen ortam olarak seçilmiştir. 'October Sun' erik çeşidinde en iyi çimlenme oranı kontrol uygulamasında tespit edilirken, uygulamalar içinde en iyi sonucu 5 ppm IBA vermiştir. Ayrıca 5 ppm IBA uygulaması 'October Sun' çeşidinde daha çok polenin 200 µm'den uzun polen tüpüne sahip olmasını sağlamıştır. 'Williams' armut çeşidinde en iyi çimlenme oranı 1 ppm BAP, 0,5 ppm EBR ve 10 ppm GA3 uygulamalarında tespit edilmiştir. 'Williams' polen tüpü uzunluklarını en iyi destekleyen EBR uygulamalarıyken, GA3'ün en yüksek, IBA ve BAP'ın ise artan konsantrasyonları polen tüpü uzunluklarını daha az destekleyici bulunmuştur. 'Marguerite de Marillat' armut çeşidinde ise çimlenme oranı %30'un üzerine çıkamamıştır. Ayrıca uygulamaların hiçbiri 'Marguerite de Marillat' polen tüpü uzunluklarını >200 µm'nin üzerine çıkaramamıştır. Kontrol dışında 'Marguerite de Marillat' polen tüplerinin 50-200 µm arasında olmasını sağlayan uygulamalar 5-10 ppm IBA ve 0,5-1 ppm EBR ile 2 ppm BAP olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine effects of plant regulators on in vitro germination capability and the pollen tube length of 'Williams' and 'Marguerite de Marillat' pear (Pyrus communis L.) and 'October Sun' plum (Prunus salicina Lindl.) cultivars. Colorimetric test of IKI were used to estimate pollen viability. The nutrient medium containing 20% sucrose + 1% agar + 0.5 ppm boric acid was chosen as the ideal medium for germination. The best germination ratio in the 'October Sun' plum was determined in the control application and the best application was 5 ppm IBA. In addition, 5 ppm IBA application had more pollen tubes longer than 200 μm in the 'October sun'. The best germination ratio of 'Williams' pear was detected in 1 ppm BAP, 0.5 ppm EBR and 10 ppm GA3 applications. The best application with the longest pollen tube in 'Williams' was the EBR applications, but highest GA3 and increased concentrations of IBA and BAP supported less pollen tube development. 'Marguerite de Marillat' pear germination ratio did not exceed 30%. Also, no application resulted in pollen tube development longer than 200 μm in 'Marguerite de Marillat'. Apart from control, the applications that provided pollen tube length between 50 and 200 μm were 5-10 ppm IBA, 0.5-1 ppm EBR and 2 ppm BAP in 'Marguerite de Marillat'.