Damla yöntemiyle sulanan erik ağaçlarında farklı sulama programlarının ağaç gelişmesi, meyve verimi ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of different irrigation programs on plum tree growth, yield and fruit quality under drip irrigation
  1. Tez No: 149795
  2. Yazar: MURAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ DAMLA YÖNTEMİYLE SULANAN ERİK AĞAÇLARINDA FARKLI SULAMA PROGRAMLARININ AĞAÇ GELİŞMESİ, MEYVE VERİMİ VE KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ Murat YILDIRIM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Osman YILDIRIM Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliğinde 2000-2003 yıllarında yapılan bu çalışmada, Santa Rosa (Prunus salicina Lindl.) çeşidi erik ağaçlarına, damla sulama yöntemi ile dört farklı sulama programı uygulanmıştır. Sulamalara tansiyometre kullanılarak, 120 cm toprak derinliğindeki kullanılabilir su tutma kapasitesinin % 20, % 30, % 40 ve % 50'si tüketildiğinde başlanmıştır. Her Uç yılda da, uygulanan sulama programları, ağaç başına, birim gövde kesit alanına ve birim taç hacmine düşen meyve verimine ve bunların yanında, taç hacmi, sürgün uzunluğu, gövde kesit alanı ve gövde kesit alanındaki artış miktarı üzerine önemli düzeyde etki yapmamıştır. Bu verilere göre, kullanılabilir su tutma kapasitesinin % 50'si tüketildiğinde sulamaya başlamanın bile nem eksikliğinden kaynaklanan bir gerilim meydana getirmediği söylenebilir. Diğer yandan, uygulanan sulama programlan, meyve kalite parametrelerinden, titre edilebilir asit miktarı ve meyve suyu randımanı, ortalama meyve ağırlığı ve meyve rengi üzerinde önemli düzeyde farklılık meydana getirmiştir. Ancak, sulama konuları yalnızca belirli bazı meyve kalite parametrelerini belirli yıllarda önemli düzeyde etkilemiştir. Bu sonuçlara göre, Santa Rosa çeşidi erik ağaçlarının damla yöntemiyle sulanması koşulunda, elde edilecek meyve verimi ve ağaç gelişmesi açısından kullanılabilir su tutma kapasitesinin % 20-50'si tüketildiğinde sulamaya başlanabilir. Ancak, her üç yılda da, en az sulama suyu S040 sulama konusunda elde edildiğinden kullanılabilir su tutma kapasitesinin % 40'ı tüketildiğinde sulamaya t' Sanması daha uygun olabilir. Konu meyve kalite parametreleri açısından ele alındığında, S03o sulama konusunda, Sow deneme konusuna oranla daha iri ve ağır meyveler ve 2003 yılında ekstra meyve kalitesi elde edildiği için, kullanılabilir su tutma kapasitesinin % 30'u tüketildiğinde sulamaya başlanması da göz ardı edilmeyebilir. Ancak, bu çalışmada S0 30 deneme konusuna, Sow deneme konusuna oranla, ortalama olarak % 12.7 daha fazla sulama suyu uygulanmıştır. 2004, 79 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Erik. Santa Rosa (Prunus salicina Lindl.), damla sulama, sulama programı, vejetatif gelişme, generatif gelişme parametreleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis EFFECTS OF DIFFERENT IRRIGAION PROGRAMS ON PLUM TREE GROWTH, YIELD AND FRUIT QUALITY UNDER DRIP IRRIGATION Murat YILDIRIM Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor : Prof. Dr. Osman YILDIRIM In this study carried out at the research station of Agricultural Faculty of Ankara University in 2000-2003 years,“Santa Rosa”Plum ( Primus salicina Lindl. ) trees were trickle irrigated with 4 different irrigation programs. Irrigation by using tansiometers was commenced to replace 20, 30, 40 and 50 % of available moisture depletion occured in 120 cm depth of the soil. During the experiment, it was detected that all irrigation treatments had not statistically significant effect on accumulated* yield (kg/tree), and also yield of both per unit of trunk cross-sectional area(g/cm2) and per volume of tree as sphere (kg/mJ), shoot expension was not affected as well. According to the results obtained in this experiment, it is clear that stress was not created on trees, even when irrigation was set about as 50 % of available soil moisture depleted. On the other hand, irrigation treatments had significant effects on some fruit quality parameters; titrable acid, the amonut of fruit juice, average fruit weight, and fruit color. However, these effects were obtained only in some years and on some fruit qualities during the experiment. Results of this experiment indicate irrigation may have been commenced as available soil moisture depletion is between 20 and 50 % in 120 cm depth of the soil in case that Santa Roza trees irrigate by drip irrigation method. Nevertheless, the lowest irrigation water amount in all treatments was in the S0.40 treatment (irrgation applied as 40 % of available moisture depletion occured) so that it co"ld be said the most suitable irrigation program is So 40 treatment, but in terms of fruit qualities; the larger dimension and the higher weight of fruits were obtained in the So.» treatment (irrgation applied as 30 % of available moisture depletion occured). Therefore, while S0.30 irrigation treatment with respect to fruit quality is being seen more conveient rather than S04ü. it must be considered irrigation water amount in this treatment was, on average, 12% higher than S0 m irrigation treatment. 2004, 79 pages KEY WORDS : Plum, Santa Rosa (Prunus Salicina Lindl.), drip irrigation, irigation programs, vegetative growth, generative growth parameters..