Frequency independent evaluation of highly oscillatory integrals
Yüksek frekanslı integrallerin frekanstan bağımsız olarak hesaplanması
- Tez No: 523078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yüksek frekanslı integraller pek ̧cok uygulamada ortaya çıkmaktadır ve bu nedenle, bu integrallerin kesin ve etkili ̧şekilde hesaplanmaları için literatürde ̧ceşitli kuadratür yöntemleri bulunmaktadır. Doğal olarak, bu metotların verimlilikleri integrali hesaplanan fonksiyonun düzgünlüğüne bağlıdır. Bu tezde, Dom ́ınguez ve diğerleri tarafından yazılmış olan ve yakın zamanda literatürde yer almış olan, Filon-Clenshaw-Curtis kuadratür kuralının koşullarının ne ̧sekilde hafifletilebileceği ̈uzerine olan ve ayrıca algoritmayı sonlu sayıda cebirsel veya logaritmik tekillik noktası olan fonksiyonlara veya sonlu sayıda durgunluk noktası olan osilatörlere uygulanabilir hale getiren [1] araştırması sunulmaktadır. Ayrıca bu çalışma, araştırmada bulunan, uygun ̧sekilde seçilmiş 2π periyotlu fonksiyonların oluşturduğu Sobolev uzaylarını içeren tamamlanmış hata analizini de içermektedir. Bununla birlikte, araştırmanın sonuçları bazı numerik deneylerle desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Oscillatory integrals appear in many applications and therefore, several different quadrature rules for their accurate and efficient evaluation have been proposed in the literature. The efficiency of these methods naturally depend on the degree of smoothness of the integrands. In this thesis, we present a survey for the paper [1] by Dom ́ınguez et al., which is recently exhibited in the literature, about composite algorithm which eases the conditions of the Filon-Clenshaw-Curtis rule and enables the use of the algorithm with finitely many algebraic and logarithmic singularities or oscillators with a finite number of stationary points. Our survey includes the complete error analysis in [1], which is in the setting of appropriate Sobolev spaces of 2π-periodic functions. We support the results of this paper via providing some numerical experiments.