Design of an adaptive output feedback controller for LTI systems with sinusoidal disturbances
Sinüzoidal bozucu etkisindeki doğrusal ve zamanla değişmeyen sistemler için uyarlamalı ve geri beslemeli bir kontrolcü tasarımı
- Tez No: 523085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN SAMUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM BAŞTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez, bilinmeyen harmonik bozucu etkisindeki doğrusal ve zamanla değişmeyen (DZD) sistemlere uyarlamalı ve geri beslemeli kontrolcü geliştiren teorik bir çalışmadır. Bu çalışmada 2 farklı problem ele alınmıştır. İlki, göreceli ve sistem derecesi bilinen fakat sistem parametreleri bilinmeyen minimum-faz DZD sistemi iken, ikincisi ise girdi/çıktı gecikmesine sahip bilinen bir DZD sistemidir. Her iki sistem için de amaç bozucuların bastırılması ve kapalı döngü sistemin kararlı hale getirilmesidir. İlk problemde kontrolcü tasarım süreci temel olarak K-filtresi tekniği, bozucu temsili ve uyarlamalı geriadımlama içermektedir. Bu kontrolcüyle denge noktasının global düzgün kararlı olduğu ve çıktı sinyalinin verilen bir referansı asimptotik bir şekilde takip ettiği kanıtlanmıştır. Kapalı döngü sistemin, modellenmemiş ek bir gürültü karşısındaki gürbüzlüğü de tartışılmıştır. İkinci problemde geliştirilen kontrolcünün esasını ise bozucu temsili ile durum ve bozucu gözlemleyicisi tasarımları oluşturmaktadır. Bu kontrolcü, gecikmeleri telafi etmiş ve bozucuları engellemiştir. Ayrıca, durum ve bozucunun tam tahmini başararak kapalı döngü sistemin üssel kararlılığını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a theoretical study which develops an adaptive output feedback controller for LTI system driven by unknown sinusoidal disturbances. Two specific systems are considered. As the first one is the unknown minimum-phase LTI system with known relative degree and system order, the second one is the known LTI system with the presence of a known input/output delay. The controller objective for both systems is to reject the disturbances and make the equilibrium of the closed loop system stable. In the first problem, the controller design procedure is based on K-filter technique, disturbance parametrization, and adaptive backstepping. It is proven that the equilibrium at the origin is globally uniformly stable and the output signal tracks a given reference signal asymptotically. For an additive unmodelled noise, the robustness of the closed loop system is also discussed. In the second problem, the essence of the control design is composed of disturbance parametrization, state and disturbance observer design. The controller compensates the delays, rejects the disturbances and achieves the exponential stability of the equilibrium of the closed-loop system by estimating the disturbance and state perfectly.