Kadastrodaki yenileme çalışmalarının farklı kadastral teknik ve mevzuat uygulamalarıyla karşılaştırılarak incelenmesi
Investigations of comparison of different cadastral technical and legislation applications in caadastro
  1. Tez No: 523084
  2. Yazar: FERHAT YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN AKÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Ülkemizde 1925 yılında 658 sayılı yasa ile başlanan kadastro çalışmaları dönemin ihtiyaçlarına göre teknolojinin imkân verdiği teknikte devam etmiştir. Bugün itibariyle ülkemizin kadastrosunun % 99'u tamamlanmıştır. Yıllar içerisinde kadastro uygulamasın da mülkiyetin tespiti dışında önemli bir değişiklik olmamış ancak teknik ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda harita yapım teknikleri gelişmiştir. Teknolojik gelişmeler ışığında pafta altlıkları, hesaplama teknik ve yöntemleri, kullanılan alet ve cihazlarda önemli farklılıklar oluşmuştur. Kadastro altlık ve üretim yöntemleri gelişmiş ve zamana uygun olarak çeşitlenmiştir. Yıllar içerisinde gayrimenkul mevzuatında, kadastro kanunlarında değişiklikler olmuş, her kanuna göre farklı türde pafta, ölçü yöntemleri ve hukuksal uygulamalar olmuştur. Çağın ihtiyaçlarının artmasıyla kadastrodan beklentiler artmış, daha önce yeterli olan ölçü hassasiyetleri ekonomik değer artışlarıyla yetersiz kalmaya başlamıştır. Dönemler içinde idari sorunlar, teknik yetersizlikler ve buna benzer sebeplerle yapılan çalışmalarda hatalar oluşmuş pafta ve altlıklar yıpranmıştır. Bu andan itibaren kadastro bilgileri ve altlıkları planlama, bilgi sistemlerinin oluşturulması ve düzenli şehirleşme için oldukça önem arz etmeye başlamıştır. Düzenli bir şehirleşmeyi sağlamak amacıyla yapılacak planlama içinde öncelikle kadastro bilgilerinin ve sicillerinin sağlıklı olması gerekir işte bunu teminen kadastro paftalarının yenilenmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere kadastro paftalarının teknik nedenler ile yetersiz kalması, uygulama özelliğini yitirmesi ve eksikliği görülmek gibi nedenlerle; zemindeki gerçek durumu yansıtmamaları halinde yenilenmesi gerekir. Ülkemizde yenileme çalışmaları halen 3402 sayılı Kadastro Kanununun 22-a maddesi gereğince yapılmaktadır. 2859 sayılı Kanun halen yürürlükte olmasına rağmen, geçen yıllar itibariyle bu kanundan istenen randımanın alınamamış olması nedeniyle yeni bir yasal düzenlemeye gerek duyulmuştur. 22 Şubat 2005 tarihinde kabul edilen 5304 sayılı Kanun ile 3402 Sayılı Kadastro Kanununun bazı maddelerinde değişiklik yapılmıştır. Bu maddelerin biride 22'nci maddesi (a) bendi gereğince kadastro paftaları yenilenecektir. Bu çalışmada, ülkemizde günümüze kadar gerçekleştirilmiş olan kadastro çalışmalarında görülen hata, yetersizlik ve eksiklikler analiz edilmeye çalışılmıştır. Kadastro yenileme ve teknik hataların giderilmesi çalışmaları farklı tarihlerde çıkarılan hukuksal düzenlemeler kapsamında değerlendirilerek gerek uygulama tekniği gerekse mülkiyet güvenliği açısından analiz edilerek farklılıkları ortaya konulmuştur. Ayrıca yenilemeye ihtiyaç duyulmayan çalışma alanlarında ise, yeni gereksinimleri karşılamaya yönelik“Kadastro Güncellemesi”veya“ Kadastronun Sayısallaştırılması”için yapılması gereken çalışmalar üzerinde durulmuştur. Bu amaçla, son yıllarda uygulanmakta olan kadastro yenileme çalışmalarında karşılaşılan sorunlar, ilgili hukuksal mevzuat, daha önce bu konuda hazırlanmış doktora ve yüksek lisans tezleri, uygulamanın içinde fiilen görev alan kişilerin önerileri ve örnek uygulamalardan faydalanılarak, ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ardından“İkinci Kadastro”görüşünün araştırılması çerçevesinde, kadastro yenilenme çalışmalarını birlikte içerecek olan ve kapsamı yeniden belirlenecek bir kadastro çalışması ile ilgili görüşlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our contry, beginning from 1925 numbered 658. Renewed law Cadastre Works have been Continued as the technology gave oppurtunuty. Beginning from now, 99 % of Cadastre Works of our country have been completed. For years, there has been no important changes except fort he dedection of ownershipbut in the direction of technique and technological developments, the techniques of arranging maps have been develeoped. Under the ligt of technological development; sheet layouts, calculation techniques and scales, used tools and devices have important cahanges. Cadastre layouts and production techniques developed and varied according to the time. Through years ın the Legislation of Real Estate, Cadastre Laws have changes, there have been different teyps of sheet and measurement methodsand legal applications according to every law. As the demand increases according to our age, ecpectations have been increased. The calculation pressisions started to be insufficent wich are sufficent before. Among periods, administrative problems, technical deficincies and reasons like this and errors have been made so threaders and layouts were worn out. Since that time Cadastre Data and planning of layout, organising of data systems and regular urbanization have great importance. To make regular Urbanization, it is amust for Cadastre Data and registers to be healthy in the next plan, while doing this cadastre Threaders must be renewed. As it is known tos tay tay insufficent because of Cadastre Data, to lose application features and have deficencies. If they do not reflect on the real state of the ground floor, it must be renewed. Renevation Works have been carried out in our country according to the numbered 3402 Cadastr Law 22/a section of law. Although 2859 numbered law is stil in application, since enough yield has not been got, new law is needed to have some arrangements. With the law which is approved in 22 nd February 2005 numbered 5304 Law and numbered 3402 Cadastre Law have some arrangements in need of Cadastre Threadrs. In this study; the errors, insufficinciesand deficincies in Cadasre Works done up to now in our country have been tried to analise Works of Renovation of Cadastre and eimination of technical deficencies are analised both the aspects of law arrangements done in the different dates and put some differencies. And also at the ares which do not need renovation to meet needs“ Cadastre Update ”or“ Cadastre Digitization ”great importance was given on these studies. Fort his purpose, The problems of the renovation studies carried out recent years, relevant legislation, thesis on post graduate and docorate the proposals of people who carried out the application have been tried by utilising model applications. After this, within the study of searching the view of“ The Second Cadastre ”the views were put which involves Renovation of Cadastre and Cadastre Work which will define the enclosure again.