Matematik öğretmenlerinin matematiksel modelleme yeterliklerinin geliştirilmesi: Üçgenler ve dörtgenler konusu
Developing math teachers' mathematical modeling competences: The subject of triangles and rectangules
  1. Tez No: 889045
  2. Yazar: MUSA TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET BARAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin matematiksel modellemedeki mesleki yeterlik bilgilerine yönelik gelişimlerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu bağlamda matematiksel modelleme yaklaşımına göre hazırlanan mesleki gelişim programının öğretmenlerin, üçgenler ve dörtgenler konusunda matematiksel modelleme öğretimindeki mesleki bilgilerindeki yeterliklerinin gelişimi incelenmiştir. Bu amaca uygun olarak çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden çok katmanlı öğretim deneyi deseni kullanılmıştır. Veri toplama araçlarının geçerlik ve güvenirlikleri uzman görüşü alınarak ve pilot çalışma yapılarak sağlanmıştır. Çalışma Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ortaokulda görev yapan 5 matematik öğretmeni ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yapılandırılmış görüşme formu, yarı yapılandırılmış gözlem formları, yapılandırılmamış gözlem notları, öğretmenlerin geliştirdiği Model Oluşturma Etkinlikleri (MOE), öğrencilere uygulanan etkinlik kağıtları ve literatürden alınan modelleme etkinlikleri değerlendirme rubriği kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerle ön görüşme ve son görüşme yapılarak gelişimleri ortaya çıkarılmıştır. Yapılan ön görüşmeden sonra öğretmenlere 8 haftalık mesleki gelişim programı uygulanmış, daha sonra 4 haftalık süreçte MOE geliştirilmiş ve geliştirilen etkinlikler sınıflarda uygulanmıştır. Uygulanan etkinlikler değerlendirme rubrikleri ile değerlendirilerek öğretmenlerle son görüşme yapılmıştır. Mesleki gelişim programı ile sınıf içi uygulamaları araştırmacı tarafından gözlemlenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler verinin işlenmesi, verinin görsel hale getirilmesi ve sonuç çıkarma olarak üç bölümde analiz edilmiştir. Verinin işlenmesi aşamasında içerik analizi yöntemi ile kategoriler ve kodlar oluşturulmuş, verinin görsel hale getirilmesi aşamasında betimsel analiz yöntemiyle bu kategori ve kodlar tablolaştırılmış ve sonuç çıkarma aşamasında ise kodlar aracılığıyla ortaya çıkan kavram arasındaki ilişkiler ve karşılaştırmalar özet olarak sunulmuştur. Araştırmanın bulgularına göre öğretmenlerin matematiksel modelleme yeterliklerinin geliştiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin matematiksel modelleme yeterliklerinin geliştirilmesi ve MOE geliştirerek matematiksel modelleme yöntemi ile ders anlatabilmeleri için öğretmenlere hizmet içi eğitimlerin verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal teachers' developments in their professional competency knowledge in mathematical modelling. In this context, the development of teachers' professional knowledge competencies in teaching mathematical modeling on triangles and quadrilaterals was examined in the professional development program prepared according to the mathematical modeling approach. In accordance with this purpose, a multi-layered teaching experiment design, one of the qualitative research methods, was used in the study. The validity and reliability of the data collection tools were ensured by obtaining expert opinion and conducting a pilot study. The study was conducted with 5 mathematics teachers working in a secondary school affiliated with the Ministry of National Education. A structured interview form developed by the researcher, semi-structured observation forms, unstructured observation notes, Model Building Activities (MOE) developed by teachers, activity sheets applied to students, and modeling activities evaluation rubric taken from the literature were used as data collection tools in the study. In the research, preliminary and final interviews were conducted with the teachers to reveal their development. After the preliminary interview, an 8-week professional development program was applied to the teachers, then MOE was developed in a 4-week period and the developed activities were implemented in the classrooms. The implemented activities were evaluated with evaluation rubrics and a final interview was held with the teachers. The professional development program and classroom practices were observed by the researcher. The data obtained in the research was analyzed in three parts: data processing, data visualization and conclusion drawing. In the data processing phase, categories and codes were created with the content analysis method, in the visualizing phase of the data, these categories and codes were tabulated with the descriptive analysis method, and in the conclusion phase, the relationships and comparisons between the concepts that emerged through the codes were presented briefly. According to the findings of the research, it was concluded that teachers' mathematical modeling competencies improved. It has been suggested that teachers should be given in-service training to improve their mathematical modeling competencies and to develop MOE so that they can teach lessons using the mathematical modeling method.