Azol türevli heterohalka içeren bazı bileşiklerin sentezi, yapılarının aydınlatılması ve çeşitli biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of some compounds containing azole heterocyclic derivatives, elucidation of their structures and investigation of some biological activities
- Tez No: 523110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ÖZİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Science and Technology, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Heterohalkalı sistemler, birçok biyoaktif bileşiğin yapısını oluşturan temel bileşenlerdir. Bunun yanı sıra, değişik azol halkalarının birbirlerine çeşitli gruplar aracılığıyla bağlı bulunmaları ve çeşitli biyolojik aktiviteler göstermelerinden dolayı son yıllarda önem kazanmıştır. Yapılan çalışmalarda, ilk olarak litaratüre kayıtlı olan 4-[1-(2-Hidrazino-2-oksoetil)-3-metil-5-okso-1,5-dihidro-4H-1,2,4-triazol-4-il] benzohidrazit bileşiği 4 farklı izotiyosiyanat türevi ile reaksiyona sokularak 4 yeni karbotiyoamid türevi bileşik sentezlenmiştir. Çalışmanın devamında sentezlenen bu bileşiklerin bazik ortamda halka kapanma reaksiyonu sonucu 3 yeni triazol türevi bileşik, asidik ortamda halka kapanma reaksiyonuyla 2 yeni tiyadiazol türevi bileşik olmak üzere toplamda 9 yeni bileşik sentezlenmiştir. Verim ve süre karşılaştırması yapmak üzere elde edilen bileşiklerin bir kısmı mikrodalga ışıma yöntemi kullanılarak da elde edilmiştir. Ayrıca sentezlenen bu bileşiklerin antioksidan ve antiüreaz aktiviteleri incelenmiştir. Elde edilen bileşiklerin kimyasal yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve kütle spektrometre yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heterocyclic system is main component which composed of many biological active compounds structure. In addition, in recent years synthesis of these compounds getting important due to the have various biological activities, which have different azole heterocyclic system connected to each other with different groups. In this study, 4 different isothiocyanate derivatives reacted with 4-[1-(2-hydrazino-2-oxoethyl)-3-methyl-5-oxo-1,5-dihydro-4H-1,2,4-triazol-4-yl]benzohydrazide which is registered in literature for obtained 4 new carbothioamide derivatives. The next step in this study, 3 novel triazole derivatives obtained under basic conditions and 2 novel thiadiazole derivatives obtained under acidic conditions from carbothioamide derivatives with ring closure reactions, respectively. Totally 9 novel compounds were synthesized in this study. Most of reactions were utilized by both microwave-assisted and conventional methods for comparing yields and reaction time. All compounds obtained in this study were also investigated for antioxidant and anti-urease activities. All structures of the obtained compounds were characterized by using spectroscopic techniques like IR, 1H-NMR, 13C-NMR, and mass spectroscopy.