Analysis of CO2 emissions and economic impacts for Turkeyusing times-macro energy modeling system
Times-macro enerji modelleme sistemı ile Türkiye için CO2 emisyonları ve ekonomik etkilerin analizi
- Tez No: 523111
- Danışmanlar: Prof. Dr. GÜRKAN SELÇUK KUMBAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Economics, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Atmosferdeki sera gazlarının yoğunluğu, iklim değişikliğinin tetikleyicisi olarak giderek artmakta. Bu konu, karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik hedefleri belirleme ihtiyacını doğurmuştur. Türkiye'nin CO2 emisyonları 1990-2012 döneminde üç katına çıkmıştır. Bu nedenle, gökdelen emisyonlarının önde gelen nedenini anlamak ve emisyonları azaltmak için politika seçeneklerini detaylandırmak amacıyla, Türkiye'deki enerji sektörünü incelemek gerekmektedir. Emisyon azaltımları ile ilgili maliyetler de ekonomide etkilidir. Bu etkileşimleri analiz edebilmek için, bu tez, emisyon kısıtlamalarının ekonomik etkilerini incelemek için bir model tanımlamaktadır. TIMES-MACRO modelleme çerçevesi, hibrit bir enerji sistemi ve ekonomik modeli olan bu tezde kullanılmıştır. Modelin genel görünümünü takiben, Türkiye enerji sektörünün olağan bir senaryo altında, karbon kısıtlamaları ve karbon vergileri altında davranışları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu tezin ana odak noktası, CO2 kısıtlarının enerji sektörü üzerindeki etkilerini değerlendirmek, maliyetleri ve tüm ekonominin sonraki etkilerini değerlendirmektir. Model, aynı kaynak mevcudiyeti, makroekonomik varsayımlar ve teknolojik özellikler göz önünde bulundurularak çeşitli politika senaryoları ile birlikte bir referans senaryosu altında kalibre edilmekte, ancak farklı emisyon hedefleri ve politika araçları uygulanmaktadır. Sonuçlar, ülkenin çevresel ve ekonomik açıdan sürdürülebilir bir kalkınması için çeşitli yararlı politika çıkarımları ortaya koymakta ve yeni teknolojilere yatırımları teşvik etmek için etkili ve uygulanabilir enerji politikası çözümleri için uzun vadeli beklentiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
There has been growing consideration about the intensity of greenhouse gases in the atmosphere as a trigger of climate change. This issue has resulted in the need to define targets for abating carbon emissions. Turkey's CO2 emissions have tripled in the period 1990-2012. It is therefore needed to examine Turkey's energy sector to understand the leading cause of skyrocketing emissions and elaborate the policy options to reduce emissions. The costs associated with emission reductions are also influential on the national economy. In order to be able to analyze these interactions, this thesis defines a model to examine the economic impacts of emission constraints and presents a baseline for policy makers. The TIMES-MACRO modeling framework has been employed in this thesis which is a hybrid energy system and economic growth model. Using this modeling framework, Turkey's energy sector and CO2 emissions have been evaluated together with the economic implications. Following an overall overview of the model, the behavior of the Turkey energy sector under a business-as-usual scenario, under carbon constraints and under carbon taxes have been comparatively evaluated. The main focus of this thesis is to assess the effects of emission constraints on the energy sector, evaluate costs and the subsequent impacts on the entire economy. The model is calibrated under a reference scenario along with various policy scenarios considering the same resource availability, macroeconomic assumptions and technological characteristics, but applying different emission targets and policy tools. Results suggest various useful policy implications for an environmentally and economically sustainable development of the country and provide long-term prospects for effective and applicable energy policy solutions to foster investment into new technologies.