İki farklı sucul makrofit türünün (Limnobium laevigatum, Egeria densa) kurşun (Pb) giderim potansiyelinin laboratuvar ortamında mikrokosmos yaklaşımı ile araştırılması
Investigation of the lead (Pb) removal potential of two aquatic macrophytes (Limnobium laevigatum, Egeria densa) under laboratory conditions with a microcosm approach
  1. Tez No: 810518
  2. Yazar: FATİH DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BORGA ERGÖNÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, iki sucul makrofit olan L. laevigatum (Humb. & Bonpl. ex Willd.) Heine ve E. densa Planch. kullanılarak bitkilerin iki farklı su ortamında (Havuz suyu & %25 Hoagland) ve 3 farklı konsantrasyonda (1 ppm, 5 ppm, 15 ppm) kurşun (Pb) giderim potansiyellerinin incelenmesi hedeflenmiş ve bitkiler 7 gün boyunca Pb metaline maruz bırakılmıştır. Bu amaçla su ve bitki örnekleri 1., 4. ve 7. günlerde alınarak bitkilerin sudaki Pb giderimi ve bitki bünyesinde biriken kurşun miktarları belirlenmiştir. Sudaki bazı fizikokimyasal parametrelerin (pH, çözünmüş O2, EC ve sıcaklık) ölçümü de yapılmıştır. Ayrıca her iki bitkinin deney süresince ağırlık ölçümleri yapılarak bitkilerin deney süresi boyunca büyüme oranları izlenmiştir. Havuz suyunda bitkilerin kurşun giderim ve biyoakümülasyon oranları %25'lik Hoagland ortamına kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Bitki bünyesinde gerçekleşen Pb birikimi her iki ortamda da E. densa'da daha fazla tespit edilmiştir. Bitki büyüme oranlarında tespit edilen düşüş, havuz suyu ortamında %25'lik Hoagland ortamına kıyasla daha fazla gerçekleşmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda L. laevigatum ve E. densa makrofitleri, düşük (1 ppm) ve orta (5ppm) konsantrasyonlardaki Pb giderimi için daha uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the potential of two aquatic macrophytes, L. laevigatum (Humb. & Bonpl. ex Willd.) Heine and E. densa Planch., to remove lead (Pb) heavy metal from two different water environments (Pool water & 25% Hoagland) at three different concentrations (1 ppm, 5 ppm, 15 ppm) over 7 days. The Pb-exposed water and plant samples for 7 days were collected on days 1, 4, and 7 to determine the plants' Pb removal from water and lead accumulation. Some physicochemical parameters of the water (pH, dissolved O2, EC, and temperature) were also measured. Additionally, the weight of the plants was measured throughout the experimental period to monitor their growth rates. The plants' Pb removal and bioaccumulation rates were higher in pool water compared to the 25% Hoagland medium. The Pb accumulation in the plants was higher in E. densa in both aquatic medium. The plant growth rate decreased more in pool water compared to the 25% Hoagland medium. Based on the results of this study, L. laevigatum and E. densa macrophytes were more effective for Pb removal at low (1 ppm) and moderate (5 ppm) concentrations.