Turistlerin fotoğraf çekme davranışlarının incelenmesi : İstanbul örneği
Tourists photograph pull behavior: example of Istanbul
  1. Tez No: 523159
  2. Yazar: ERŞAD TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT HARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Turistlerin fotoğraf çekme davranışları turizm işletmeleri açısından önemli bir pazar haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, İstanbul'a gelen yerli ve yabancı turistlerin, demografik özellikleri, milliyetleri, fotoğraf çekme alışkanlıkları, fotoğraf çekme motivasyonları ve davranışları incelenmiştir. Tez çalışması kapsamında, İstanbul'a gelen yerli ve yabancı turistler üzerinde verilerin anket formu aracılığıyla toplandığı tarama tipinde bir alan çalışması gerçekleştirilmiştir. 250 yerli ve 182 yabancı turistin katıldığı araştırmadan elde edilen veriler; İstanbul'a gelen yerli ve yabancı turistlerin yarısından fazlasının erkek, büyük çoğunluğunun lisans mezunu olduğunu ve yerli ve yabancı katılımcıları yarısından fazlasının da İstanbul'u daha önce ziyaret ettiklerini göstermektedir. Yerli turistlerin İstanbul'da kalış süreleri 5 gün iken, yabancı turistlerin kalış süreleri 5 gün civarındadır. Tez çalışmasında, İstanbul'a gelen yerli ve yabancı turistlerin fotoğraf çekme motivasyonlarının; deneyim pekiştirme, yeteneklerini sergileme, turistik mekânları tanıma, başkalarına yardım etme başlıkları altında incelenebileceği tespit edilmiştir. Öte yandan, turistlerin fotoğraf çekme motivasyonları; turistik destinasyonlar, turizm işletmeleri, broşürler ve turistik imgeler üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The photographing behavior of tourists has become an important market in terms of tourism enterprises. In this thesis study, the demographics, nationalist, photographing habits, photographing motivations and behaviors of domestic and foreign tourists coming to Istanbul were examined. Within the scope of the thesis study, an area study was conducted on the type of screening that was collected by the questionnaire form of data on domestic and foreign tourists coming to Istanbul. On data obtained from 250 domestic and 182 foreign tourists; More than half of domestic and foreign tourists are coming to Istanbul are male, most undergraduate graduates and we see that more than half of the local and foreign participants have visited Istanbul before. Domestic tourists stay in Istanbul for 5 days while foreign tourists stay for about 5 days. In the thesis study, the motivation of local and foreign tourists coming to Istanbul; strengthening of experience, exhibiting talent, recognition of tourist places, helping others under the headings It could not be investigated. On the other hand, motivations of tourists taking photos; tourist destinations, tourism enterprises, brochures and has a positive effect on tourism images.