Futbolda aşırı yükleme antrenmanları ve azaltım antrenmanları sonrası biyokimyasal değişikliklerin incelenmesi
Analysis of biochemical changes after overload and taper training in soccer
  1. Tez No: 523180
  2. Yazar: MUSTAFA KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Spor, Biochemistry, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, futbolda sezon öncesi hazırlık periyodu süresince yoğun ve azaltım antrenman programlarının biyokimyasal parametrelerde meydana getirdiği değişiklikleri incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde okuyan 25 amatör futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. 2 haftalık ön hazırlık, 6 haftalık yoğun ve 1 haftalık azaltım antrenman döneminden oluşan bu çalışma, antrenman sürecinin aksatılması, sakatlık ve kendi isteğiyle bırakma gibi sebeplerden dolayı 15 sporcuyla tamamlanmıştır. 2 haftalık ön hazırlık ve 6 haftalık yoğun antrenman dönemi öncesinde sporcuların antrenmanlardaki bireysel egzersiz şiddetini belirlemek için anaerobik eşik testi uygulanmıştır. Yoğun ve azaltım antrenman dönemi süresince anaerobik eşik şiddetinde uygulanan dar alan oyunları, antrenman metodu olarak kullanılmıştır. Bu dönemlerdeki antrenman yükleri günlük olarak hem RPE hem de TRIMPED metotlarıyla hesaplanmıştır. Azaltım antrenman döneminde, antrenman hacmi ve sıklığı hızlı azalan üstel azaltım türüyle azaltılmıştır. Total testosteron (TT), kortisol (C), serum kreatine kinase (CK), hemoglobin (Hb) and hematocrit (Hct) ölçümleri ön hazırlık antrenman periyodu öncesinde, yoğun antrenman döneminin beşinci haftasında, yoğun ve azaltım antrenman döneminin sonunda olmak üzere toplamda dört kez alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine changes in biochemical parameters that occur after overload and taper trainings during the preseason period in soccer. Methods: Twenty-five amateur soccer players who are a college student in Manisa Celal Bayar University Sports Sciences Faculty participated voluntarily in this study. This study is that consists of 2 weeks of general preparation, 6 weeks of overload and 1 week of taper training was completed by 15 soccer players due to reasons such as disability, not to participate in training and voluntary withdrawal. An anaerobic threshold test was performed before 6 weeks of overload and 2 weeks of general preparation training periods in order to determine the individualized exercise intensity. During the overload and taper training weeks, small-sided games were used as a method to train at the anaerobic threshold intensity. Also, daily training loads were calculated using both RPE and TRIMPED methods in these periods. While maintaining the intensity, frequency and volume of the training sessions were decreased with the exponential fast decay taper method during the taper training week. Total testosterone (TT), cortisol (C), serum creatine kinase (CK), hemoglobin (Hb) and hematocrit (Hct) measures were taken 4 times; prior to general preparation and the fifth week of the overload period, and at the end of the overload period and the 7 days taper.