Acil servise gözde yabancı cisim şikayeti ile başvuran hastaların sosyodemografik özelliklerinin incelenmesi
Examination of the sociodemographic characteristics of patients presenting with complaints of foreign body in the eye to the emergency Room
- Tez No: 523184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KURTULUŞ AÇIKSARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Halk Sağlığı, Eye Diseases, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Mesleki göz yaralanmaları önemli bir halk sağlığı sorunudur. Yaralanmaların çoğu üretken genç işçiler arasında meydana gelir. Bu durum toplum ya da ülke için iş gücü kayıplarına neden olmaktadır. Yöntem: Çalışma tanımlayıcı tiptedir ve retrospektif olarak yapılmıştır. Hasta dosyalarından korneal- konjonktival yabancı cisim maruziyeti, yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, sosyal güvence varlığı, meslek, mesleği ile ilgili eğitim alma durumu, kaç yıldır bu meslekte olduğu, yabancı cismin içeriği, yabancı cismin oküler yerleşim yeri, yabancı cisim maruziyeti ile başvuru zamanı arasında geçen süre, daha önce yabancı cisim maruziyeti, koruyucu ekipman kullanımı, koruyucu ekipmanın türevi, travma sonrası yapılan ilk müdahaleye dair veriler toplanmıştır.Veriler, Pearson'un Ki-kare testi, Fisher'in kesin Ki-kare testi ve KolmogorovSmirnov testi kullanılarak istatistiksel olarak incelenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Occupational eye injuries are an important public health problem. Most of the injuries occur between productive young workers. This situation causes loss of labor force for society or country. Method: The study was descriptive and retrospective. Exposure of corneal-conjunctival foreign body from patient files, age, gender, education status, presence of social security, occupation, education about the profession, years spent in this profession, content of foreign body, ocular settlement of foreign body,time between exposure to foreign bodies and admission, prior exposure to foreign bodies, use of protective equipment, derivative of protective equipment, data on the first intervention after trauma were collected among the patient files. Data were analized using Pearson's Chi-square test, Fisher's exact Chi-square test and Kolmogorov Smirnov test.