Vitamin D düzeyinin düşük olduğu karpal tünel sendromu olgularında D vitamin replasmanının karpal tünel sendromu semptom ve bulgularına etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of vitamin D replacement on the symptoms of carpal tunnel syndrome in patients with low vitamin D levels
- Tez No: 523190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM KOLDAŞ DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş: Karpal tünel sendromu (KTS) tuzak nöropatileri içinde en sık görülen periferik nöropatidir. Bu çalışmada vitamin D düzeyinin düşük olduğu KTS olgularında D vitamin replasmanının KTS semptom ve bulguları üzerine etkisini değerlendirme amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma prospektif gözlemsel olarak dizayn edilmiştir. Hasta popülasyonu 1 Ocak 2018- 31 Temmuz 2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniği EMG laboratuvarına başvurmuş hastalardır. Hafif ve/veya orta KTS tanısı almış ve D vitamini
Özet (Çeviri)
Introduction: Carpal tunnel syndrome (CTS) is the most common peripheral neuropathy in entrapment neuropathies. In this study, it was aimed to evaluate the effect of vitamin D replacement on CTS symptoms and signs in CTS patients with low vitamin D levels. Materials and Methods: This study was designed prospective observably. The patient population was admitted to the EMG laboratory of the Department of Physical Medicine and Rehabilitation of Antalya Training and Research Hospital between 1 January 2018 and 31 July 2018. Patients with mild and / or moderate CTS and vitamin D