Sıçanlarda deneysel testiküler iskemi reperfüzyon hasarında liraglutide'in koruyucu etkisi
Protective effect of liraglutide on experimental testiculars ischemia reperfusion injury in rats
- Tez No: 523189
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALTUNRENDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Testis torsiyonu testiste ileri düzeyde iskemiye sebep olan akut seyirli ve teşhis sonrasında hızlı şekilde tedavi gerektiren acil ürolojik bir durumdur. Torsiyon tedavisi olarak detorsiyon işlemi sonrasında meydana gelen iskemi-reperfüzyon (İ/R) süreçleri testiküler hasara neden olur. Çalışmamızın amacı liraglutide'in, testiküler İ/R hasarında etkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: 28 adet Wistar-Albino sıçan randomize edilerek 4 gruba ayrıldı. Kontol (7), Sham (7), İ/R (7); 2 saat torsiyon sonrası detorsiyone edildi ve 4 saatlik reperfüzyon değerlendirildi, İ/R+liraglutide (7); İ/R grubuna ek olarak reperfüzyondan 30 dakika öncesinde intraperitoneal yoldan 0.6 mg/kg liraglutide uygulandı. Biyokimyasal olarak; testis dokusunda Nitrik Oksit (NO), Malondialdehid (MDA), Süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx) ve Kalataz (CAT) ile değerlendirildi. Histopatolojik olarak Hematoksilen&Eozin (H&E) boyası ile boyandı ve ışık mikroskobik bulguları incelendi. Testiste spermatogenezis faaliyetini değerlendirmek için Johnsen Skoru uygulandı. İmmunohistokimyasal olarak da Apoptoz proteaz aktive edici faktör 1 (Apaf-1) ve indüklenebilir nitrik oksit sentetaz (iNOS) aktivitesi değerlendirildi. Sonuçlar Kruskal Wallis ve Mann Whitney-U testi ile karşılaştırıldı. Bulgular: Biyokimyasal değerlendirmede; MDA ve NO seviyeleri İ/R grubunda Sham grubuna kıyasla anlamlı olarak arttığı gözlendi ve liraglutide tedavisinin eklenmesiyle MDA ve NO seviyelerinin anlamlı olarak azaldığı gözlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Testicular torsion is an urgent urological condition requiring rapid treatment in the testis with acute onset that leads to advanced level of ischemia. Ischemia-reperfusion (I/R) processes that occur after detorsion as a torsion therapy cause testicular injury. The aim of our study is to investigate the effect of liraglutide on testicular I/R injury. Material-Methods: Twenty-eight Wistar-Albino rats were randomized into 4 groups. Control (7), Sham (7), I/R (7); After 2 hours of torsion, detorsion was performed and 4 hours of reperfusion was assessed. I/R + liraglutide (7); In addition to the I/R group, 0.6 mg / kg of liraglutide was administered intraperitoneally 30 min before reperfusion. Biochemically; Nitric oxide (NO), malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GPx) and calatase (CAT) were evaluated in the testis tissue. Hematoxylin & eosin (H&E) stain was histopathologically stained and microscopic findings of light were examined. The Johnsen Score was applied to assess spermatogenesis activity in the testis. Apoptosis protease activating factor 1 (Apaf-1) and inducible nitric oxide synthase (iNOS) activity were also evaluated immunohistochemically. Results were compared with Kruskal Wallis and Mann Whitney-U test. Results: In biochemical evaluation; MDA and NO levels were significantly increased in the I/R group compared to the Sham group, and MDA and NO levels were significantly decreased with the addition of liraglutide treatment (p 0.05).