Yoğun bakım ünitesinde renal replasman tedavisi uygulanan hastaların renal skorlamalarının retrospektif olarak karşılaştırılması
Comparison of the renal scores of renal replacement therapy patients in intensive care unit
- Tez No: 523191
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA SALİHOĞLU, ÖĞR. GÖR. AYÇA SULTAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Akut böbrek yetmezliği (ABY), saatler-günler içinde böbrek fonksiyonlarının bozulması sonucu; Üre ve kreatinin gibi nitrojen artık ürünlerinin birikmesi ile, sıvı elektrolit ve asit-baz denge bozukluğunun eşlik ettiği ve glomerüler filtrasyon hızında azalmanın görüldüğü yüksek mortalite oranı ile seyreden klinik bir tablodur. ABY, yoğun bakım ünitelerinde takip edilen hastalarda % 5-20 oranında eşlik etmektedir ve bu hastaların mortalite oranları % 35–65 gibi yüksek değerlere ulaşmaktadır. Yapılan çalışmalar yoğun bakım ünitesinde ABY tanısıyla kabul edilen veya takipleri sırasında ABY gelişen hastaların hastane yatış süreleri ve YBÜ yatış sürelerinin de arttığını vurgulamaktadır. Bu nedenle kritik hastaların takip ve tedavisinde ABY'nin erken tanısı ve tedavisi prognoz açısından büyük önem taşır. Tıbbi teknolojideki ilerlemelere rağmen YBÜ' lerinde ABY'ye ikincil gelişen morbidite ve mortalite oranlarında belirgin düzelme sağlanamamıştır. ABY tanısının koyulmasında ve renal replasman tedavisinin başlanmasında, gecikmeyi önleyebilmek ve ortak dil oluşturulması açısından son on yıl içerisinde çeşitli renal skorlamalar oluşturulmuştur. Bu çalışmada renal skorlamalardan RIFLE, KDIGO ve renal SOFA'nın birbirlerine üstünlüklerini karşılaştırmayı ve ABY tanısı koyabilmek için bize hasta takipleri sırasında yardımcı olabilecek parametrelerin incelenmesi amaçlandı. Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde, takipleri sırasında ABY nedeniyle RRT uygulanan 35 hastanın demografik verileri, YBÜ kabul sırasındaki GKS değerleri, APACHE II skorları, RRT başlangıcında KDIGO evreleri, renal SOFA ve RIFLE skorları kaydedildi. Ayrıca hastaların RRT başlangıcında, tedavinin 12, 24. Ve 48. saatinde vital parametreleri ve laboratuvar değerleri kayıt altına alındı. Hastaların yaş ortalaması 55,7 ± 18,9 yıl olarak belirlendi. Bu hastaların % 60'ını erkek cinsiyet oluşturmaktaydı. YBÜ yatış endikasyonu olarak ilk 2 neden ileus ve pnömoni olarak saptandı. Hastaların % 68, 6'sına eşlik eden kronik hastalık mevcuttu ve en sık % 42,9 oranında HT eşlik etmekteydi. Bu çalışmada sonuç olarak hastalarda RRT tedavisiyle birlikte birçok parametrede düzelme gözlemlendi. RIFLE, KDIGO, renal SOFA skorlamalarının hastaların mortalitelerini değerlendirmesinde birbirlerine üstünlükleri belirlenmedi.
Özet (Çeviri)
Acute renal failure, as a result of renal functional decrease in a matter of hours to days, is a clinical state with excess collection of nitrogenous the end products such as urea, creatinine which gives rise to acid-base balance, fluid and electrolide balance and glomerular filtratation disturbance. In intensive care units Acute renal failure seen between 5 % to 20 % and mortality rate of the patients is as high as % 35-% 65. Studies reports that patients admitted with acute renal failure or patients who developed acut renal failure during follow up has longer staying time in intensive care unit. As a result, early diagnosis and threatment of the acute renal failure has great importance for the prognosis. In this study, we tried the determine which paramaters are more helpfull for acute renal failure diagnosis. In order to determine that we compared RIFLE, KDIGO, renal SOFA. During the follow up of the 35 patients which were admitted to“Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Intensive Care Unit”for renal replacement therapy due to acute renal failure, we investigated the demographical datas, GKS values during the admission, APACHE II scores; KDIGO stages, renal SOFA and RIFLE scores before starting the renal replasscement therapy. Also when we started the renal replacement therapy, we recorded the vital parameters and laboratory values for the 12., 24., 48. hours of the therapy.Average age was 55,7 ± 18,9 and 60 % of the patiens were male. Most common reason for admission was ileus, second common reason was pneumonia. 68,6 % of the patients had chronic diseases, most common was hypertension 42,9 %). In conclusion as patients went on renal replacement therapy, many of the parameters were improved but RIFLE, KDIGO, renal SOFA scores were not superior from each other , to determine the mortality rates, when compared with each other.