Sismik mikrobölgeme amaçlı Jeofizik ve Geoteknik çalışmalar: Büyükada (İstanbul) örneği
Geophysical and Geotechnical studies for seismic microzonation purposes: Buyukada (Istanbul) case
- Tez No: 523210
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ÖZÇEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Sismik süreçler deprem oluşumu ile kaynaktan zemine kadar dalga yayınımı ile ilgilidir. Sığ zemin tabakaları, yerel zemin koşullarının neden olduğu büyütmelere neden olurlar. Çalışmanın ilk aşamasında, Adalar (İstanbul) Bölgesi için yer hareketi düzeyi ve zemin büyütmeleri araştırılacaktır. Bu amaçla, probabilistik ve deterministik deprem tehlike analizi (ivme kestirimi ile birlikte) bölge için yapılmıştır. Daha sonra zemin büyütme kestirimleri için Çok Kanallı Yüzey Dalgaları analizinden sığ zemin ortamlarının (ilk 30 metreye) kayma dalgası hızından belirlenmiştir. Zemin hakim periyotları microtremor ölçümlerinden elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında, olası zemin sıvılaşması değerlendirilmiştir. Tahminsel olarak hesaplanan bu analizde tasarım depremi büyüklüğü belirli zaman süresi olarak 50 yıl olarak belirlenmiş ve %20 aşılma oranında 7.6 olarak hesaplanmıştır.Bu depremin olması durumunda pik ivme değerleri en kısa mesafe için 0.47 g elde edilmiştir. Kayma dalgası hız değerinden yararlanarak çeşitli araştırmacılar tarafından geliştirilen ampirik bağıntılarla hesaplanan büyütme değerlerinin 0.6-3.1 arasında değişmektedir. Yapılan 19 mikrotremör ölçümünde ise zemin hakim titreşim periyodunun 0.1 ile 0.65 değerleri arasında değiştiği gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Seismic process deals with the occurrence of an earthquake event and the process of wave propagation from the source to the site.In the first stage of this study, it is investigated the ground motion level and soil amplifications for Adalar (Istanbul) Region. For this aim, probabilistic and deterministic earthquake hazard analysis (including acceleration estimations) was carried out for region. Then, soil amplifications are estimated from data obtained by MASW measurements. Site characteristic periods were obtained from microtremor measurements. In second stage of this study, possible soil liquefaction was evaluated. In the probabilistic analysis, the design earthquake magnitude was obtained 7.6 magnitude for the 50 years and 20% (Probability of Exceedence). In case of this earthquake, peak acceleration is 0.47 g for the shortest distance. Amplification values calculated by the empirical relations developed by various researchers using the shear wave velocity value varies between 0.6-3.1. The site charecteristic vibration period values (obtained from the other 19 microtremor measurements) are ranged between 0.1-0.65 s.