Characterization and determination of drug diffussion behaviors of biocomposites prepared by using waste fibers
Atık liflerden hazırlanan biyokompozitlerin karakterizasyonu ve ilaç difüzyon davranışının belirlenmesi
- Tez No: 523230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET TOPALOĞLU YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Doğal liflerin doğada bol miktarda bulunmaları, yenilenebilir kaynaklar olmaları, biyobozunur ve çevreye zararsız olmaları, düşük maliyetli ve düşük yoğunluklu olmaları nedeniyle yapı sektöründen otomotiv sektörüne, tekstilden biyomalzemeye çok değişik uygulamalarda değerlendirilmek istenmektedir. Bu amaçla doğal liflerin destek malzemesi olarak kullanıldığı kompozit malzeme teknolojileri dikkati çekmektedir. Daha çok polimer kompozitlerin tercih edildiği bu uygulamalarda lif ve polimer arasındaki uyumu artırmak temel problemi oluşturmaktadır. Bu çalışmada, bu problemi çözmek amacıyla atık doğal liflere farklı kimyasallarla ön işlemler uygulanmıştır. Daha sonra ön işlem uygulanmış atık lifler destek malzemesi olarak, kitosan doğal polimerinin de matris malzemesi olarak kullanıldığı polimer kompozitler hazırlanmıştır. Polimer kompozit hazırlanırken iki ayrı katkı malzemesi konularak iki ayrı reçete elde edilmiştir. Hazırlanan kompozitlerin yapısal ve morfolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla X ışınları dağılımı kırınım desenleri, taramalı elektron mikroskop görüntüleri ve Fourier transform infrared spektrumları alınmıştır. Ayrıca biyomalzeme olarak değerlendirilmesi amacıyla malzemelerin su ve nem tutma davranışları belirlenmiş, seçilen bir model ilaç için de biyokompozit-ilaç sistemlerinin difüzyon katsayıları hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Doğal lif, Polimer Kompozitler, Kompozit Karakterizasyonu, Yara Örtüsü, Difüzyon Katsayısı
Özet (Çeviri)
Due to the fact that the abundance of the natural fibers, being renewable sources, harmless for the environment, biodegradable and having low cost and low density, they are being evaluated in various applications from the construction sector to the automotive sector, textile to biomaterials. For this purpose, composite material technologies in which natural fibers are used as reinforcement materials attract attention. Improving the compatibility between fiber and polymer is a major problem in applications where polymer composites are preferred. In this work, waste natural fibers have been pre-treated with different chemicals to solve this problem. Later, polymer composites were prepared by using these pretreated waste natural fibers as reinforcement material and a natural polymer, chitosan as matrix material. Two different recipies were optained by using two additivies while preparing the polymer composites. In order to determine the structural and morphological properties of the prepared composites, X-ray diffraction patterns, scanning electron microscope images and Fourier transform infrared spectra were obtained. In addition, water and moisture uptake behaviors of the materials were determined for the purpose of being evaluated as biomaterial and diffusion coefficients of biocomposite-drug systems were calculated for a selected model drug. Keywords : Natural Fiber, Polymer Composites, Composite Characterization, Wound Dressing, Diffusion Coefficient