An analysis of a manufacturing company to transform into industry_4.0 using systems engineering approach
Endüstri 4.0'a geçişte sistem mühendisliği yaklaşımını kullanarak imalat yapan şirketin analizi
- Tez No: 523255
- Danışmanlar: PROF. DR. METE GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Teknolojideki hızlı değişiklikler, toplumu Endüstri 4.0'ın eşiğine getirdi. Endüstri 4.0 tüm üretimi, düşük maliyetli, düşük enerji tüketimi ve yüksek verimlilik oranları ile dijitalleştirmeyi amaçlamaktadır. Bir işin başlangıcından ve sistemden çıkışına kadar olan süresi kapsar. İnsan ve sistemin diğer elemanları arasındaki bağlantılar mümkün olduğu kadar asgari düzeyde olmalıdır. Bu nedenle, operasyon ve bakım fonksiyonları, kavramı desteklemek için iş operasyonlarına, görevlere, görevlere, alt görevlere ve görev elemanlarına ayrılır. Endüstri 4.0'a dönüşüm, ülkeden ülkeye, şirketten şirkete değişmektedir ve mevcut konumlarını bu konsept açısından incelemeye ihtiyaç duyacaktır. Böyle bir kavramın tanımlanması, bu tezde, bir şirketin gelecekteki bir zaman dilimi içerisinde Endüstri 4.0 için nasıl analiz edilip yönlendirilebileceğini açıklamaktadır. Bu çalışma, Ankara'da çok nitelikli bir bölgesel sanayi bölgesi olan OSTİM'deki bir imalat firması için yapılmıştır. Sistem Mühendisliği kavramları, yaklaşımları ve teknikleri bu bağlamda kullanılmıştır. Sistem mühendisliği yaklaşımı, fonksiyonlara ayrı ayrı bakmak yerine karmaşık sistemlerle ilgilenir. Endüstri 4.0'a dönüşüm sürecinde, SSADM Yapılandırılmış Sistem Analiz ve Tasarım Metodu'nun yardımıyla şirket için kullanıcı gereksinimleri belirlenmiştir. Kullanıcı gereksinimlerinden fonksiyonel, departman ve şirket çapındaki gereksinimlere kadar tespit edilmiştir. Maliyet dağılımı yapısı ve dijitalleşme gereksinimi aynı şekilde belirlenmiştir. Her kullanıcı ihtiyacı için parametrik olmayan bir analiz de yapılmıştır. Tüm tanımların sonunda, Endüstri 4.0 için, firma tabanındaki kullanıcı gereksinimlerine kadar bir kırılım yapısı dahil olmak üzere, şirket çapında bir hazırlık düzeyi belirlenmiştir. Daha sonra yapılacak çalışmalar için pratik bir rehber oluşturulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid changes in technology have taken the society to the brink of Industry_4.0. It aims at digitalizing the entire production with low cost, low energy consumption and high efficiency rates. Interfaces between human and the other elements of the system are expected to be as minimum as possible. Hence, operational and maintenance functions are broken down into job operations, duties, tasks, sub-tasks and task elements to support the concept. Transformation into Industry_4.0 will change from country to country, from company to company and will require to study their current position with respect to the concept. Having such a concept identified, this thesis explains how a company can be analyzed and directed for the Industry_4.0 in an interval of a future period of time. This study has been done for a manufacturing company in OSTİM which is a very well qualified regional industrial site in Ankara. Systems Engineering concepts, approaches and techniques have been used within this context. The systems engineering approach deals with complex systems as a whole, rather than looking at functions separately. In the process of transformation to Industry_4.0, user requirements have been identified for the company with the help of Structured Systems Analysis and Design Method, SSADM. Starting from the user requirements to functional, departmental and company-wide requirements have been identified. Cost breakdown structure and its requirement of digitalization have been identified in the same way. A non-parametric analysis is also done for the identifications. At the end of all identifications, a companywide readiness level for the Industry_4.0 has been stated including a breakdown structure down to the user requirements at the shop-floor level. A practical guide is also proposed for further studies.