Effects of industry 4.0 on automobile marketing strategiesa research among auto executives in Turkey
Endüstri 4.0'ın pazarlama stratejileri üzerine etkisi Türkiye'deki otomobil marka müdürleri ile bir araştırma
  1. Tez No: 646365
  2. Yazar: MEHMET KORHAN HAŞMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT FERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünya, Dördüncü Sanayi Devrimi tarafından düzenlenen, çok beklenen dijital dönüşümün eşiğinde. Son yıllarda endüstri, özellikle otomotiv imalat sanayi olmak üzere üretim süreçlerinin tamamen dijitalleştirilmesini içeren bir süreçten geçmektedir. Otonom robotlar, lazer kesim, 3D yazıcılar gibi akıllı üretim teknolojileri ve büyük veri, bulut veri-leri, artırılmış gerçeklik (AR) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi yeni teknolojiler Endüstri 4.0 dev-rimiyle hayatımıza girmiştir. Piyasalardaki üretim süreçlerinde artan karmaşıklık ve daha fazla esneklikle yüzleşmek için müşteri-lere daha fazla dikkat etmek gerekir. Son literatürler göstermektedir ki, Endüstri 4.0'ın imalatçı fir-maların bu tür sonuçları hızlı bir şekilde özelleştirilmiş ürünler ve daha yüksek verimlilik ve verimli-lik oranlarıyla piyasaya çıkış süresine ulaşmasına izin verdiğini göstermektedir. Endüstri 4.0 kavramı ilk kez Almanya'da 2011 yılında ekonomi politikalarında incelenen bir kavram olarak ortaya çıkmıştır. Yüksek teknoloji ve internet sistemleri ile ilgili bir strateji olarak düşünüle-bilir.“4.0”olarak adlandırılan potansiyel devrimi, daha önceki üç sanayi devriminin ayak izleri takip etmektedir. Endüstri 4.0 kavramı, siber-fiziksel sistemlere, Nesnelerin İnterneti'ne (IoT) dayalı sanayi devrimi ve dolayısıyla internet üzerinden iletişimi destekleyen veya sürekli internet iletişimi içeren kavramlar ve teknolojiler olarak açıklanabilir. Bu devrim, sadece insan ve insan (C2C) arasında değil, aynı zamanda insan ve makine (C2M) arasında veya makine ve makine (M2M) arasında veri alışverişi ve sınırsız etkileşim anlamına gelir. Endüstri 4.0, endüstriyel üretimde bilgi ve iletişim teknolojisinin yaygın entegrasyonunu tanımla-maktadır. Bununla birlikte, dördüncü sanayi devrimiyle ilişkili gelişmeleri sadece teknolojik bir perspektiften ele almak yeterli değildir, şirketlerin organizasyonlarını, pazarlama stratejilerini ve kültürlerini de dönüştürmeleri gerekmektedir. Gelişmiş teknolojiler çok daha geniş bir veri aralığına erişmeyi mümkün kılmakla birlikte, bu verilerin temel potansiyelini kaldırabilme yeteneği bir şirke-tin organizasyonel yapısına ve kültürüne bağlıdır. Bu bakış açısıyla, şirketlerin nihai hedefleri deği-şen bir çevreye sürekli ve hızlı bir şekilde uyum sağlamak ve öğrenme becerilerini arttırmaktır de-nebilir. Gelecekte yıllarda, araçlar, yol işaretleri, trafik ışıkları, otoparklar ve diğer ulaşım altyapısı verileri otomatik olarak toplamak, analiz etmek, işlemek ve paylaşmak için sensörleri ve işlemcileri kullana-caktır. Araçların kendileri web üzerinde (akıllı arabalar) düğüm haline gelecek ve akıllı trafik akışı yönetimini (akıllı trafik) sağlayacaktır. Bu süreç özellikle Nesnelerin İnterneti (IoT) ve büyük veri yönetimi tarafından yönlendirilecektir. Bir şirketin ana hedefi, müşterilerinin ihtiyaçlarını anlamaya ve karşılamaya odaklanmaktır. Bu, Pa-zarlama Yönetiminin ana konularından biridir. Her zaman tekrarlandığı gibi, pazarlama bölümü müşterileri satın alma kararına aktif olarak yönlendirmede kritik bir rol oynamaktadır. Bireysel satın alma süreçlerini dijital satın alma süreçlerine entegre ederek, müşteriye değer katarak ve erken bir aşamadan müşteri sadakati yaratarak ve müşteriyi şirketin merkezine yerleştirmek... Bu çalışma, Endüstri 4.0 teknolojilerinin adaptasyonunda pazarlama stratejilerine odaklanmaktadır. Endüstri 4.0, fabrika düzeyinde gerçekleşen ve ürünlerin üretilme şeklini değiştiren endüstriyel bir devrimdir, aynı zamanda dijital bir devrimdir. Pazarlama, üretim fonksiyonuna geri bildirim sağla-mada önemli bir rol oynar. Bu nedenle, firmaların pazarlama stratejilerine daha fazla dikkat etmesi gerektiği bir kez daha vurgulanabilir. Kısacası, pazarlama, Endüstri 4.0 olarak adlandırılan yeni dijital teknolojiye benzer şekilde gelişmek zorundadır. Yeni dijital zorlukları desteklemek, maliyet azaltmak ve pazar büyümesini arttırmak için firmaların büyük çoğunluğu Endüstri 4.0 ile birlikte pazarlama stratejilerini değiştiriyorlar. Endüstri 4.0, şirketlerin alıcılarla ilişki standardını geliştirmesine yardımcı olan, üretim maliyetlerini düşüren, pazarlama ve satış açısından maliyeti azaltan ve pazar büyümesini esneklikle artıran pazar odaklı teknolojiler olarak düşünülebilir. Tezin hipotezleri bu konuyla ilgilidir. Yukarıdaki açıklamaların bir özeti olarak, bu çalışma Endüstri 4.0 ile otomobil pazarlama stratejisi arasındaki ilişkileri analiz eder. Bu analizde belirleyiciler teknolojik, örgütsel ve çevresel araştırma modeli yardımıyla organize edilmiştir. Türkiye'deki otomobil dağıtımı yapan firmalar baz alınarak altı faktöre göre araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world is at the edge of the much expected digital transformation orchestrated by the Fourth Industrial Revolution. In recent years, the industry has been going through a process that involves fully digitizing production processes, especially the automotive manufacturing industry. Intelligent production technologies such as autonomous robots, laser cutting, 3D printers, as well as new technologies such as big data, cloud data, augmented reality (AR) and the Internet of Things (IoT) have entered our lives with the Industry 4.0 revolution. To face the increasing complexity and greater flexibility in production processes in the mar-kets, it is necessary to pay more attention to customers. Recent literature shows that Industry 4.0 allow manufacturing firms to achieve such results quickly customized products and time to market response with higher efficiency and productivity rates. The concept of Industry 4.0 appears for the first time in Germany in 2011 as a concept that has been studied in economic policies. It can be considered as a strategy related to high technology and internet systems. The potential revolution called“4.0”is followed by the footsteps of the three previous industrial revolutions. The concept of Industry 4.0 can be explained as the industrial revolution based on cyber-physical systems, the Internet of Things (IoT) and therefore concepts and technologies that support communication over the internet or involve continuous internet communication. This revolution means data exchange and unlimited interaction not only between consumer and consumer (C2C) but also between consumer and machine (C2M) or between machine and machine (M2M). Industry 4.0 describes the widespread integration of information and communication tech-nology in industrial manufacturing. However, it is not enough to address the developments associ-ated with the fourth industrial revolution from just a technological perspective, companies also need to transform their organization and their marketing strategy and their culture as well. While ad-vanced technologies do make it possible to access a much wider range of data, the ability to lever-age the underlying potential of this data is just as dependent on a company's organizational struc-ture and culture. From this point of view, the ultimate goals of companies are to adapt to a changing environment continuously and quickly and to increase their learning skills. In the future, cars, road signs, traffic lights, car parks and other types of transport infrastruc-ture will use sensors and processors to automatically collect, analyze, process and share data. Vehi-cles will themselves become nodes on the web (smart cars), enabling intelligent traffic flow man-agement (smart traffic). This process will be driven by especially Internet of Things (IoT) and big data management. A company's main goal should focus on understanding and fulfilling its customers' needs. This is one of the main topics of Marketing Management. As always repeated, the marketing de-partment plays a critical role in actively guiding customers to the purchase decision. By integrating individual purchasing processes into digital purchasing processes, adding value to the customer and creating customer loyalty from an early stage and placing the customer in the center of the company. This study focuses on marketing strategies in the adaptation of Industry 4.0 technologies. Industry 4.0 is an industrial revolution that occurs at the factory level and changes the way products are produced, but it is also a digital revolution. Marketing plays a crucial role in providing feedback to the production function. Therefore, it can be emphasized once again that firms should pay more attention to their marketing strategy. As briefly, marketing is additionally developing similar to new digital technology referred to as industry 4.0. To support the new digital challenges, to form cost reduction and to extend market growth, majorities of the firms are getting to change their marketing strategy alongside industry 4.0. So, it requires a next generation of marketing and sales for the organization. Industry 4.0 can be considered as market-oriented technologies that help companies improve the standard of relation-ship with buyers, as well as reduce production costs, reduce cost in terms of marketing and sales, and increase market growth with flexibility. The hypotheses of the dissertation are related to this subject. In summary of the above explanations, this study analyzes the relationships between Indus-try 4.0 and the automobile marketing strategy. In this analysis, determinants are organized with the help of technological, organizational and environmental research model. Six indicators have been investigated and examples of auto companies were investigated in Turkey.