Uzaktan öğretim yönetim sistemleri güvenliğinin arttırılması için elektronik imza tabanlı modül tasarımı
Electronic si̇gnature based module designing for increasing the reliability of remote teaching management systems
- Tez No: 523256
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde insanların eğitim alma istekleri ve ihtiyaçları sürekli artmaktadır. Zaman ve mekândan bağımsız eğitim olanağı sunduğu için uzaktan eğitime olan ilgi, gün geçtikçe artmaktadır. Bilişim teknolojilerindeki gelişmeler web/internet tabanlı uzaktan eğitim teknolojileri ve öğretim yönetim sistemlerini geliştirmektedir Uzaktan öğretim yönetim sistemlerinde öğrenciler, öğretmenler ve sistem yöneticilerinden kaynaklı zaaflardan dolayı insan temelli güvenlik açıkları oluşmaktadır. Bu tez çalışmasında, uzaktan öğretim yönetim sistemlerinin kullanıcı giriş modülü ve online sıav sistemi modülü e-imza ile güçlendirilmiş, e-imzalı sınav belgelerinden transcript üretilmesini ve geçerlilik kontrolünün sağlanması amacı ile e-imza tabanlı yazılım modülü geliştirilmiştir. Modüller geliştirilirken java, c#, web servis, Tübitak Bilgem tarafından geliştirilmiş ESYA e-imza kütüphanelerinden faydalanılmıştır. Geliştirlen modüller, yaygın olarak kullanılan açık kaynak kodlu Moodle öğretim yönetim sistemi üzerine entegre edilerek başarımı test edilmiştir. Geliştirilen bu sistem sayesinde, kullanıcıların sistem içerisinde yapmış olduğu tüm işlemlerin olumlu/olumsuz sonuçlarını kabul edecekleri 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre yasal yükümlülük altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the developing technology, the desire and need for education are constantly increasing. Participation in lectures held at educational institutions is not ensured due to various student related reasons. The number of distance education management systems is increasing due to the difficulty of attending face-to-face courses. Most institutions conduct distance education management systems and examinations on the Internet. In distance education management systems, human-based security vulnerabilities arise due to weaknesses caused by students, teachers and system administrators. In this thesis study, an e-signature based software module has been developed with the aim of ensuring that transcripts are generated and validated from e-signed exam documents strengthened by the user login module of the distance education management systems and the online sıav system module e-signature. Modules were developed using java, c #, web service, public e-signature libraries. The developed modules have been tested for success by being integrated on the widely used open source Moodle teaching management system. Thanks to this developed system, users are legally obliged to comply with the Electronic Signature Law No. 5070, which will accept the positive / negative consequences of all the transactions performed by the users in the system.