Özlü iplik üretim yöntemiyle üretilen içi boşluklu ipliklerin ve bunlardan üretilen kumaşların fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation on physical properties of hollow yarns produced with the core yarn production method and of fabrics produced by these yarns
- Tez No: 523259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında, özde polivinilalkol (PVA), mantoda pamuk lifleri kullanılarak farklı özlü iplik üretim yöntemi ile iplik üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen iplikler atkıda kullanılarak, üç farklı örgü yapısında dokuma kumaşlar üretildikten sonra, yıkama işlemiyle ipliklerin öz kısmında bulunan PVA ipliği uzaklaştırılarak, %100 pamuk içi boşluklu iplik yapıları elde edilmiştir. İplik ve kumaş yapısının kumaş özelliklerine etkisi incelenmiştir. Boşluk miktarı artan kumaşların mekanik, fiziksel ve konfor özellikleri araştırılmıştır. İstatistiksel olarak değerlendirilen sonuçlar doğrultusunda, örgü yapısının hava geçirgenliği değerlerine etkisi önemli bulunmuştur. Hidrofil kumaşlarda en yüksek su buharı geçirgenliği değeri, bezayağı yapısındaki kumaşların sonuçları için bulunurken, saten ve dimi örgü yapısındaki kumaşların değerlerinin birbirine yakın olduğı tespit edilmiştir. Hidrofillik değerleri açısından kullanılan atkı ipliği yapısının etkisinin bulunamamasının nedeni olarak, % 100 pamuk kumaşların hidrofilliğinin yüksek olmasına bağlı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the core spun yarns were produced from cotton fibers and PVA filament yarns (cotton as sheath material, PVA yarn as core) by different yarn spinning methods. These core yarns were used as weft yarns for producing fabric with three different weave patterns. These fabrics were washed to remove the PVA filament. Thus 100% cotton fabric structure with hollow yarns in the weft direction were obtained. The effect of the hollow yarn types and fabric structures on the fabric are investigated. The mechanical, physical and comfort properties of these fabric were analyzed. It was found that the weaving structure was statistically important on the air permeability of fabrics. The highest water vapor permeability value was found for fabrics produced of plain fabric, on the other hand it had been found that the values of fabrics of satin and twill fabrics were close to each other. It is believed that the inability to find the effect of the weft yarn structure used for hydrophilicity values is due to the high hydrophilicity of 100% cotton fabrics.