Bilgisayarlarda grafik ekranının yazıcıya aktarılması
Reproducing graphic screens of computers on the printer
  1. Tez No: 3379
  2. Yazar: ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
II BİLGİSAYARLARDA GRAFİK EKRANIN YAZICIYA AKTARILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Abdullah ÇAVUŞO?LU GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1988 ÖZ Bilgisayar ekranında oluşturulan grafiksel görüntülerin yazı cı vasıtasıyla kağıt üzerine aktarılması kişisel bilgisayarlarda önemli bir uygulama olmaya başlamıştır. Gelişmiş PC türü bilgisa yarlarda bu iş için,“dump screen”v.b. komutlar bulunmaktadır. Böyle hazır bir imkan bulunmayan küçük (mini) tip bilgisayar larda ekran görüntüsünü yazıcıya aktarmak için özel program geliştirme zorunluluğu vardır. Bu tezin ana konusu apricot Fle bilgisayarı ve epson 85-105 yazıcılarından oluşan küçük sistem ler için bu tür bir yazılım geliştirilmesi ve uygulanmasıdır. Bu amaca ulaşabilmek için önce Fle bilgisayarı ve yazıcılar incelenmiş, daha sonra problemin çözüm yöntemleri gözden geçiril miştir. Sonuç olarak GWBASIC'de gerekli altyordam yazılmış ve bilgi sayarda yürütülmüştür. Bu yöntemle ekran görüntüsü 8 dk'da yazı cıdan elde edilmiştir. Ayrıca bu iş için makine dilinde bir yordam yazılmış ve MS. DOS' da çalıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill REPRODUCING GRAPHIC SCREENS OF COMPUTERS ON THE PRINTER (M.Sc.Thesis) Abdullah ÇAVUŞO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY February 1988 ABSTRACT Reproducing, graphic images which have formed on video screen on a printer has become an important application of personal computers. For this purpose the advanced PC type computers have“dump screen”and such statements. Since the small (micro) type computers do not have such sta tements to reproduce the images on a printer, special programs have to be devoloped. The main topic of this thesis is to devolop and apply such a program for small systems which consist of an apricot Fie microcomputer and epson's Fx,85 (or Fx.105) printer. Than approaches to the solution of the problem were reviewed. As a result, the subroutine was written in GWBASIC and exe cuted on a computer. By this way, the screen image was reproduced on the printer in 8 minutes time. Also such a machine language routine was written and executed in MS. DOS.